Przegląd prasy katolickiej

NIEDZIELA –  temat numeru: ,,Trzeba jasno powiedzieć DOŚĆ!” – abp. Stanisław Gądecki. Wrogie głosy wobec Kościoła i akty profanacji abp. Gądeckiego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do wydania oświadczenia w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. W wywiadzie Arcybiskup podkreśla, że nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Ale Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny. Ponadto: ,,Tajemnica szczęścia” – 23 lipca wspomnienie św. Brygidy. Ile osób tyle szczęścia wyobrażeń o szczęściu. Chrześcijanie szukają go przede wszystkim w bliskości z Bogiem. W tę relację pozwala wejść modlitwa św. Brygidy zwana ”Tajemnicą szczęścia”. ,,Na drodze nie jesteś sam” – 25 lipca wspomnienie św. Krzysztofa. Wspomnienie św. Krzysztofa jest dla kierowców okazją do refleksji nad tym jak jeździć odpowiedzialnie i bezpiecznie. Warto też pamiętać o powiedzeniu, że św. Krzysztof jest patronem jazdy tylko do 100 km/ godzinę, po przekroczeniu tej prędkości patronem jest św. Piotr. ,,Czesław Niemen to brzmi dumnie” – ,,Czy mnie jeszcze pamiętasz” to tytuł jednej z piosenek Czesława Niemena. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 80. rocznica urodzin wielkiego artysty, króla polskiego rocka, który śpiewał pieśni religijne, nie był celebrytą i nie pił alkoholu.

 GOŚĆ NIEDZIELNY  za trzy tygodnie, 11 sierpnia, do ”Gościa Niedzielnego” dołączona zostanie płyta CD ,,Boże, coś Polskę”, z najpiękniejszymi pieśniami patriotyczno – religijnymi w wykonaniu Wojska Polskiego. Temat numeru: ,,Strzelanina” – jak walczyć z rozproszeniami podczas modlitwy? W modlitwie nie chodzi o modlitwę. W modlitwie chodzi o Boga. Kiedy skończysz modlitwę, będziesz miał dość czasu, aby przemyśleć wszystkie inne sprawy. Ponadto: ,, Ostatni bój” –  50 lat temu ks. Dolindo zakończył pisanie wielkiego traktatu o Maryi – 18 lipca 1969r.  Rok później odszedł do Pana. Siostry loretanki zapowiadają polskie wydanie książki na początek przyszłego roku. ,,Mamo, Maryjo, Ty się tym zajmij”. To ważne na dzisiejsze czasy przesłanie dotyczące zmagań z przeciwnościami w Kościele. ,,Panie Boże, dzień dobry!” – Dominik Sowa – wstaję pół godziny wcześniej, by zacząć dzień od czytania Pisma Świętego. Najpierw słowo Boże, a dopiero potem jedzonko. Słowo Boże jest dynamiczne, jest w ruchu, ma pracę do wykonania. Krąży tak długo, aż wyda owoc….,,Księża z eksportu” – duchowni coraz liczniej opuszczają Afrykę i Azję. Ich celem jest Europa Zachodnia lub Ameryka Północna. Biskupi afrykańscy bija na alarm. Europa pobudowała piękne katedry i kościoły, ale coraz mniej w nich księży i wiernych. Afryka szczyci się ekspansją katolicyzmu, ale wciąż nie ma wystarczających struktur.

ŹRÓDŁO – ,,Tajemnica Eucharystii” – najważniejszą modlitwą jest Msza Święta. Bóg jest pierwszy we wszystkim, także w naszym przeżywaniu Mszy Świętej. Są bowiem osoby, które dzięki łasce Bożej uczestniczą w sposób bardzo owocny w Eucharystii. Wystarczy im otwartość i wierność wobec natchnień. Nie mają studiów teologicznych ani żadnego kursu liturgicznego wprowadzenia czy jakiejkolwiek ,,pomocy”. Inni szukają wciąż jakiegoś wytłumaczenia, dobrego opracowania, starają się dużo wiedzieć i zrozumieć, a mimo to wciąż męczą się w trakcie obrzędów liturgicznych. W istocie rzeczy chodzi o to, by w czasie Mszy św. spotkać się z Bogiem, otworzyć na łaskę, która została nam dana, a następnie pozwolić się przemienić. Gdy łaska przeżywanej Eucharystii trwa i przemienia nas w życiu codziennym, powinniśmy dziękować Bogu i pozwolić Mu się dalej prowadzić. Każdy prawdziwy chrześcijanin, powinien ma (obowiązek) uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. Jeśli nie uczestniczy nie nazywa się katolikiem. Nie dotyczy osób chorych, którzy mogą słuchać – poprzez media. 

CUDA I ŁASKI BOŻE  – Św. Zygmunt Szczęsny Feliński. Patron na trudne czasy. 11 października 2009 roku w Rzymie miała miejsce kanonizacja arcybiskupa Felińskiego. Z tej okazji polscy biskupi napisali list pasterski. ,,Święty Zygmunt Szczęsny Feliński staje dziś przed nami jako patron na czasy trudne. Szczególnym miejscem kultu św. abp. Felińskiego jest katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Co roku 17 września celebrowana jest tam uroczysta Eucharystia, w której uczestniczy wiele sióstr i czcicieli świętego. W każdą pierwszą niedzielę czerwca relikwie św. ( wśród relikwii innych świętych) czczone są uroczyście w Świątyni Opatrzności Bożej W Warszawie. Znaczącym miejscem jego kultu jest dziś także Kaplica Zesłańców Wschodu w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Siostry franciszkanki zbierają się tam na modlitwie każdego roku w październiku. Siostra Bożena Stefania Zelek ma dziś 85 lat. Czternaście lat temu została uzdrowiona dzięki wstawiennictwu abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Cud ten został uznany przez Kościół, dzięki czemu możliwa była kanonizacja założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Siostra Magdalena Białorudzka wyprosiła u św. abp. potomstwo dla swojej rodziny. Pani Magdalena Birecka – jestem lekarzem. W styczniu ubiegłego roku moja rodzona siostra zachorowała na chorobę nowotworową. W chwili rozpoznania choroba była bardzo zaawansowana i rokowania były złe. Za kilka miesięcy siostrze miała urodzić się wnuczka i bałam się, że nie zdąży jej nawet zobaczyć. Ale wszystko zakończyło się dobrze. Ma świadomość, że łaska, która na nią spłynęła, została wyproszona i wymodlona. Dołączmy zatem i my do tego grona czcicieli wielkiego Polaka. 

 

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO CZYTANIA GAZET KATOLICKICH: DUSZPASTERZE PARAFII –  KS.MARIUSZ KILAR I KS.WINCENTY SKROBACZInformacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk