Przegląd prasy katolickiej

NIEDZIELA –  ,,Ewangelia w czasach internetu” – ks. Janusz Chyła: Internet niesie ze sobą cały szereg pozytywnych możliwości informacyjnych oraz ewangelizacyjno – formacyjnych. Kościół musi być, gdzie jest człowiek szukający spotkania z Bogiem. Świat, do którego Jezus Chrystus posłał Apostołów, różnił się od naszego. Tylko ludzie byli bardzo podobni. ,,Czy możliwy jest dialog z islamem?” – od ponad 600 lat muzułmanie żyją w Polsce. Muzułmanie nie wstydzą się publicznej modlitwy – w odróżnieniu od bardzo wielu chrześcijan. ,,Ksiądz po kolędzie” – kolęda to szansa na spotkanie ludzi, którzy z rzadka odwiedzają kościół, omijają go. Słowem – to szukanie zagubionych owiec. ,,Słów kilka o religijności Polaków” – w Polsce jeden na trzech katolików powyżej 7.roku życia i niechorych uczęszcza na niedzielną Mszę świętą. Religijność Polaków jest nadal stabilna, a na religijnej mapie Europy Polska ciągle jest zieloną wyspą.

 GOŚĆ NIEDZIELNY temat numeru: ,,Bez znajomości ani rusz” – Pismo to źródło wody życia. Chrześcijanin byłby bez niego jak człowiek, który mając przed sobą źródło, umiera z pragnienia. ”Dzień poświęcony Biblii nie powinien być raz w roku” – pisze papież Franciszek w liście ustanawiającym Niedzielę Słowa Bożego. ,,Z głębi serc” – teza stawiana przez wielu komentatorów książki ,,Z głębi naszych serc” jest nieprawdziwa. Zamieszanie wokół książki. ,,Medycyna bez granic” – medycyna jest dzisiaj najszybciej rozwijającą się dziedziną nauki stosowanej. To, co się w niej dzieje, może przyprawić o zawrót głowy. ,,Bój o widza” – czy inwazja platform streamingowych zagraża tradycyjnym kinom? ,,Nie chodzi tylko o mnie” – profesor Ewa Budzyńska opowiada o kulisach wszczęcia przeciwko niej postępowania dyscyplinarnego przez władze Uniwersytetu Śląskiego. 

ŹRÓDŁO ,,Trwać przy prawdzie” – Metropolita Krakowski ks. abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski mówił – Życzę Państwu, aby ten rok był czasem trwania przy najbardziej istotnych prawdach odnoszących się do człowieka. Nawiązał również do darów: złota, kadzidła i mirry, jakie Trzej Mędrcy przynieśli Nowonarodzonemu Królowi. Ich gest podkreślił rolę dziecka, a przez to szczególną godność każdego człowieka – powiedział i przypomniał, że już w maju będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Dodał, że 17 maja papież Franciszek odprawi z tej okazji na placu św. Piotra dziękczynną Eucharystię.

CUDA I ŁASKI BOŻE  – Matka Boża Kębelska – sanktuarium w Wąwolnicy. W pierwszych dniach września 1278 roku na ogromnym głazie w Kęble koło Wąwolnicy stała figura Matki Bożej, a znajdujący się tam Tatarzy srogo sobie z niej kpili. Wiedzieli, kim jest dla zniewolonych jeńców. I w czasie kiedy trwała ostateczna walka Tatarów z dziedzicem Wąwolnicy Ottonem Jastrzębczykiem pod Głuskiem Opolskim, chorągiew chana padła i uciekający w popłochu najeźdźcy, którzy zbierali łupy i jeńców z Kębla, ujrzeli niecodzienny widok.   ,,Nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę, na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rąk niewiernych, czasem jeszcze bardziej przerażeni Tatarzy, jak najszybciej uciekali, tak że łupy co nie były na wozach i jeńców pozostawili, nie myśląc o zdobywaniu zamku. Po ich ucieczce statua Matki Bożej nazad stanęła na kamieniu”.  Miejsce tego wydarzenia, gdzie pozostały lipa i głaz, było często odwiedzane przez ludzi, gdyż po objawieniu się Matki Bożej wieść o cudzie rozeszła się błyskawicznie. Figurka zasłynęła licznymi łaskami. Wędrowali do niej pobożni pielgrzymi ze swoimi problemami i prośbami. Wówczas kilkaset kroków od tego miejsca dziedzic Otto Jastrzębczyk postanowił wybudować drewniany kościół, w którym umieszczono cudowną figurkę.    W 41. rocznicę koronacji koronami papieskimi figury Matki Bożej Kębelskiej i w 741. rocznicę zjawienia się Matki Bożej w Kęble 1 września 2019 roku ufundowana została Sanktuaryjna Księga Łask. Jest to przepiękna publikacja, która zawiera spisane z oryginału świadectwa dokumentujące uzdrowienia za sprawą Matki Bożej Kębelskiej.   ,,Księga Łask jest pierwszym od wieków opisem cudownych wydarzeń związanych z kultem Matki Bożej Kębelskiej. Zawiera ona 282 historie opisujące cudowne zrządzenia Opatrzności Bożej, z których większość dotyczy tylko krótkiego okresu po 1964 roku, a przecież cudowna opieka Pani Kębelskiej trwa już ponad 740 lat” – czytamy we wstępie przygotowanym przez księdza infułata Jana Pęzioła. 

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO CZYTANIA GAZET KATOLICKICH: DUSZPASTERZE PARAFII –  KS.MARIUSZ KILAR I KS.WINCENTY SKROBACZInformacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk