Przegląd prasy katolickiej

NIEDZIELA –  27 marca 2020 r. papież Franciszek modlił się o ustanie pandemii koronawirusa : Panie, pobłogosław świat, daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom.  Chcesz, byśmy się nie lękali.  Ale nasza wiara jest słaba i boimy się.  Ale Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy. Za tydzień numer łączony 12 – 19 kwietnia 2020 wydanie specjalne na Wielkanoc i Niedzielę Miłosierdzia, a w nim modlitewnik, w którym znajdziesz: – wizerunki Chrystusa m.in. z Całunu Turyńskiego, Chust z Manoppello i Oviedo – modlitwy do Najświętszego Oblicza Pana Jezusa. Ponadto: Prezydent RP Andrzej Duda modlił się za Ojczyznę i rodaków rozsianych na świecie – wobec wciąż szalejącej pandemii COVID-19 – na Jasnej Górze w Częstochowie. Jako wotum dla Matki Bożej Jasnogórskiej prezydent RP złożył różaniec z bursztynowym krzyżem. Temat numeru: ,,Msza św. krok po kroku”  – rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św. Każdy kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św.należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono,  świadome, czynne i owocne  czyli właśnie takie, jakie powinno być. ,,Namiastka na czas pandemii”- mamy powszechny dostęp do mediów, w tym katolickich. W czasie trwania pandemii, korzystając z dyspensy od udziału we Mszy św. niedzielnej w kościele, warto, byśmy się zastanowili, jak uczestniczyć w Liturgii za ich pośrednictwem. Ten trudny czas to także szansa na przewartościowanie pewnych spraw i odnowienie wiary.,,Uczestniczę czy oglądam?” – wydarzenia ostatnich tygodni spowodowały, że bardzo wielu z nas ograniczyło swój udział w praktykach religijnych do domowych modlitw i oglądania transmisji Mszy św. Kolejne niedziele uświadamiają nam, jak wielkim darem jest Eucharystia i jak bardzo brakuje nam jej wspólnotowego przeżywania. Ważne, abyśmy podczas transmisji rzeczywiście szczerze się modlili, bo wówczas mamy szansę spotkać się z Bogiem. Kolejny temat: ,,Nauczyciel i świadek wiary” – ks. prof. Czesław Bartnik we wspomnieniu abp. Wacława Depo. Dążyłem całą duszą do tego, żeby moim studentom pomóc szukać i znajdować w chrześcijaństwie niezłudne, osobiste spotkanie z Chrystusem żyjącym w Kościele. ,,Jak – dobrze! – przeżyć TRIDUUM PASCHALNE” – czy potrafię zaufać mojemu Bogu ,kiedy przychodzą cierpienie, ból, życiowa porażka, tragedia? Czy to On jest moją główną, najważniejszą polisą ubezpieczeniową – np. teraz, w czasach zarazy? Tygodnik podaje przepisy na świąteczne wypieki: MAZUREK, SERNIK. Smacznego! 

 GOŚĆ NIEDZIELNY  

ŹRÓDŁO – 

CUDA I ŁASKI BOŻE  – Matka Boża Pomyślności z Quito – Objawienia Matki Bożej w Quito wydarzyły się wprawdzie bardzo dawno temu, bo w I połowie XVII wieku, ale zapowiadały to, co się miało wydarzyć i dopiero w dzisiejszych czasach – w XX i XXI wieku – są szczególnie aktualne. Mówią o ciężkich czasach, jakie przeżywać będzie i już przeżywa Kościół we współczesnym świecie – o rozmaitych kryzysach i nadużyciach, zepsuciu obyczajów, świętokradztwach i aktach na sakrament kapłaństwa i małżeństwa. Na szczęście Maryja nie poprzestaje na wyszczególnieniu błędów, ale ukazuje nam w nich również drogę wyjścia z tej sytuacji. Nie jest w nim bynajmniej nic nadzwyczajnego. Jest nim bowiem szansa zwykła chrześcijańska droga modlitwy, ofiary i dobrych uczynków, ufności, odwagi i wytrwałości, a przede wszystkim praktykowanie sakramentów spowiedzi i Komunii św. oraz nabożeństwa do Niej. Podążajmy zatem tą drogą, nie tracąc ducha i ufności. Nie lękajmy się! Bo przecież bramy piekielne i tak nie przemogą Kościoła, a Jej Niepokalane Serce – jak przepowiedziała Maryja w czasie objawień fatimskich – zatriumfuje! Natomiast w XVI wieku pośredniczką przesłania była mniszka Marianna Franciszka Torresy Berriochoa, której to ukazała się Matka Boża. Marianna widziała też Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą, która wyjaśniła jej, czym jest ślub czystości. Zobaczyła też Trójcę Świętą i św. Józefa. Tego dnia w mistyczny sposób doszło do zaślubin i zawierzenia się dziewczynki Panu Jezusowi. Marianna powtórzyła słowa ślubu czystości przekazane jej przez Matkę Bożą. Bardzo czytelne było dla niej wezwanie do życia konsekrowanego. Wiedziała, że Bóg powołuje ją do służby w określonym zakonie – w zgromadzeniu sióstr koncepcjonistek. Od tej chwili w szczególny sposób przeżywała każdą Mszę Świętą. Przez modlitwę oraz wypełnianie swych codziennych obowiązków przygotowywała się na spotkania z Matką Bożą. 

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO CZYTANIA GAZET KATOLICKICH: DUSZPASTERZE PARAFII –  KS.MARIUSZ KILAR I KS.WINCENTY SKROBACZInformacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk