Przegląd prasy katolickiej

NIEDZIELA  poleca m.in. ,, Powróćmy do Serca” – Polska ponownie poświęcona! W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie? Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro ,,ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetito mater studiorum est ( powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi. ,,Twoi jesteśmy…i do Ciebie należeć chcemy”. Ta deklaracja może przybrać formę zawierzenia, oddania się lub poświęcenia. Co je różni? Akt poświęcenia się, oddania i zawierzenia, które praktykuje się od kilku wieków, przyczyniają się do tworzenia mocnego fundamentu cywilizacji miłości. Poświęcenie stanowi wyznanie i umocnienie więzi z Chrystusem.  PONADTO w tygodniku: ,,Panna z dobrego domu” – Jaka była rodzina Matki Bożej? Jakie życie wiedli Anna i Joachim? Jak wychowywana była Maryja? Pismo Święte nic nam nie mówi o dzieciństwie Maryi. Nie znajdziemy w nim ani słowa o Jej narodzeniu i okresie dorastania. Najistotniejsze w tym, co dotyczy Maryi, jest dla nas to, że jest Matką Bożą i że nam – Kościołowi – Jezus dał Ją także za Matkę. Jest też naszą Wspomożycielką i Orędowniczką. Prosimy Maryję o wstawiennictwo i zawsze naśladujmy Ją w wierze i zaufaniu Bogu. ,,Misje specjalne Maryi” – Maryja, jako Matka Boga, jest dziś w swoich objawieniach faktycznym głosem z nieba – głosem swojego Syna. Tylko czy potrafimy to docenić i zacząć żyć zgodnie z przesłaniem maryjnych objawień?  W ,,Niedzieli” przepis na Sałatkę wiosenną. Smacznego!

 GOŚĆ NIEDZIELNY   – temat numeru: ,,Nie wolno zapomnieć!” – 14 czerwca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Pani Lidia opowiada: – W Auschwitz straciłam zdolność do normalnego odczuwania, tak naprawdę nie potrafiłam mocno kochać, nigdy nie miałam marzeń. Dr Piotr M.A. Cywiński dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau mówi w temacie ,,Wrażliwość na zło” – Moim ogromnym marzeniem jest, żeby to miejsce nie tylko wywoływało przerażenie czy smutek, ale żeby budziło pewien moralny niepokój, zdolność do reagowania na zło. Ocalały pan Jerzy Jeżewicz wspomina : Nie było gazu i krematorium, bo nie były potrzebne. Zabijano nas głodem, pracą, biciem i mrozem.  W ,,GOŚCIU” również czytamy o Poświęceniu Polski NSPJ – ,,Poświęcamy Ci…” Jak rozumieć poświęcenie siebie, Kościoła, poszczególnych narodów Najświętszemu Sercu Jezusa? Eucharystia jest najdoskonalszą formą poświęcenia, oddania, ofiarowania siebie z Jezusem Ojcu. ,, Żyd i Arab, dwa bratanki? , ,,Bardzo zgrzeszyliśmy”, ,,Bałkańska przestroga”- Rozpad Jugosławii to nie tylko historia. To ciągle aktualne ostrzeżenie.  ,,Czyste piękno”, ,,Wracamy na Wenus!”, ,,Niepokonani” – Zespół Perfekt schodzi z muzycznej sceny.  ,,Światło w ciemności”. W ,, Gościu”  przepis na Chleb z prowansji. Smacznego!

SERDECZNIE ZACHĘCAM DO CZYTANIA PRASY KATOLICKIEJ: KS.MARIUSZ KILAR – PROBOSZCZ Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk