Przegląd prasy katolickiej

NIEDZIELA –  tematem numeru: ,,Do tańca i różańca”- karnawał po katolicku. 7 tysięcy ludzi zatańczyło na Placu św. Piotra Tango dla papieża w 78. urodziny Franciszka. Ks. Piotr Bączek – przypuszczam, że dzisiejszy Hamlet mógłby w dłoniach zamiast czaszki trzymać smartfon z nieograniczonym dostępem do rozgrywki. I dylemat byłby wcale nie mniejszy: bawić się czy się nie bawić… By nie zgubić prawdziwej radości, potrzebna jest aktywność duchowa, potrzebna jest modlitwa, potrzebny jest post. Kolejny temat: ,,Jest czas zabawy..” – aż do XVI wieku przetrwały szaleńcze zabawy, ,,jakby jutra miało nie być”. Trudno uwierzyć, ale średniowiecze było, w porównaniu do czasów współczesnych, czasem intensywnej zabawy. Oblicza się, że zajmowała ona ok. 3 miesięcy w roku – bawiono się w czasie odpustów, oktaw i świąt kościelnych. Najbardziej szalone imprezy miały jednak miejsce w czasie karnawału – czyli między świętem Trzech Króli a Środą Popielcową. Następny tytuł również nawiązuje do tematu tygodnika: ,,Umiar w czasach nadmiaru” – w 2018 r. Polacy kupili blisko 532 tys. nowych aut. W 2019 r. rekord ten został pobity. Karnawał – na dłuższą metę człowiekowi szkodzi. Coraz częściej się zdarza, że w tym stworzonym z takim wysiłkiem świecie brakuje tego, co najważniejsze. Ponadto: ,,Drogowskazy katolika” – ks.Tomasz Bać; Życie chrześcijańskie to świadome, radosne i pełne pokoju przeżywanie każdego dnia oraz dokonywanie wyborów zgodnych z Ewangelią i przykazaniem miłości. Przykazania kościelne towarzyszą nam najczęściej od czasu pierwszej Komunii św., gdy rozpoczynaliśmy świadome życie wiarą. Te pięć krótkich zdań określa minimalne wymagania moralne i liturgiczne chrześcijanina. Ale bywa, że nie zawsze wiemy, w jaki sposób mają nas one prowadzić przez życie.,,Dyspensa ”- dlaczego i dla kogo. Czym jest dyspensa? Jak podaje kan.85 Kodeksu prawa kanonicznego, dyspensa jest,, rozluźnieniem prawa czysto kościelnego w poszczególnym wypadku”. To jednorazowe zwolnienie z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego. Od Dekalogu nikt nie może odstępować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub grupy osób. Możemy z niej skorzystać, o ile obowiązuje ona w diecezji, na której terenie obecnie przebywamy. Nie ma wówczas znaczenia, z jakiej diecezji pochodzimy ani gdzie mieszkamy. Pojawia się też pytanie o udzielenie dyspensy od urządzania zabaw w piątki. Tygodnik zaprasza na Słodki koniec karnawału: Faworki i Pączki – dobre rady. Smacznego!

 GOŚĆ NIEDZIELNY poleca: ,,Jan Paweł II Wielki” – dziedzictwo papieża Polaka to spuścizna, której nie można zmarnować – mówi Franciszek w najnowszej książce. Książka trafia do czytelników trzy miesiące przed 100. rocznicą urodzin papieża Polaka i dwa miesiące przed 15. rocznicą jego śmierci. ,,Mówiłam do niego: Ojcze.” – 45. rocznica śmierci bł. ks. Michała Sopoćki. Siostra Bogdana Łasocha opiekowała się bł. ks. – w tym artykule wspomina jak to zetknęła się ze świętym. Siostra Bogdana myśli, że to święta Faustyna wyszła swojemu spowiednikowi na spotkanie. I prowadziła do nieba. ,,Trzeba o tym głośno mówić” – o światowej sieci sióstr zakonnych pomagających ofiarom handlu ludźmi opowiada s. Gabriela Botanni. ,,Chaos w sądownictwie” – nie może być powrotu do stanu, w którym sędziowie wybierali i kontrolowali innych sędziów, gdyż taki system doprowadził do wielu patologii, jednak rozwiązania, które wprowadza PiS, tworzą nowe problemy. Obecny kryzys może doprowadzić nawet do paraliżu sądownictwa. ,,Modlitwy znad makiety” – 72 -letni mieszkaniec Mysłowic, namawia seniorów, żeby nie siedzieli bezczynnie w domu, który przed rokiem odkrył w sobie pasję do tworzenia makiet. Polecamy do poczytania ponieważ są to bardzo ciekawe makiety, które można podziwiać np: w Mysłowicach – Krasowach – model kościoła, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju. Temat numeru: ,,Seniorzy to przyszłość” – za 30 lat liczba osób w wieku 65+ podwoi się. Problem? Nie. Ludzie starsi są bogactwem. Wielu ludzi po przejściu na emeryturę traci sens życia. Chodzi o to, żeby go odzyskali. Tygodnik zaprasza na Spaghetti z krewetkami. Smacznego!

ŹRÓDŁO Wychowujmy w wierze – Episkopat o nauce religii. Komisja Wychowania Katolickiego KEP przypomina o obowiązku zapisania przez katolickich rodziców dzieci na lekcje religii oraz o obowiązku szkół, aby zapewnić ich realizację w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Komisja zwraca uwagę katolickim rodzicom, że dzieci oraz młodzież uczęszczająca do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, mają obowiązek zapisać swoje dzieci na lekcje religii – czytamy w komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego, wydanym po posiedzeniu 28 stycznia 2020 r. w Legnicy. Biskup Marek Mendyk, przypomina, że człowiek wierzący ma prawo i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, a służą temu m.in. szkolne lekcje religii. 

CUDA I ŁASKI BOŻE  – Czcigodny Sługa Boży o. Bernard Łubieński (1846 – 1933) ,,Apostoł Polski”, ,,niestrudzony głosiciel słowa Bożego”, ,,apostoł kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy” – to tylko niektóre z licznych określeń, którymi próbowano opisać życie i posługiwanie o. Bernarda Łubieńskiego. Ten misjonarz – redemptorysta przez swoją żarliwą działalność apostolską na ambonie i w konfesjonale w znacznym stopniu przyczynił się do odrodzenia religijno – moralnego naszego społeczeństwa na przełomie XIX i XX wieku. Głosił słowo Boże zarówno ubogim robotnikom i mieszkańcom wsi, jak też ziemiaństwu i arystokracji. Wiele pracował dla kapłanów i kleryków, prowadził rekolekcje dla polskiego episkopatu. Swoim słowem i przykładem zachęcał wiernych do modlitwy przez przyczynę Maryi. Prawie zawsze trzymał w swoich rękach różaniec. Świadectwa o łaskach otrzymanych za przyczyną Sługi Bożego przeczytamy w miesięczniku. Małżonkowie Joanna i Rafał złożyli swoje świadectwo, jako wypełnienie obietnicy danej Słudze Bożemu ojcu Bernardowi. To właśnie on orędował za nimi u Boga, gdy byli w trudnej sytuacji życiowej. 

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO CZYTANIA GAZET KATOLICKICH: DUSZPASTERZE PARAFII –  KS.MARIUSZ KILAR I KS.WINCENTY SKROBACZInformacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk