Przegląd prasy katolickiej


NIEDZIELA – Honorowy Redaktor Naczelny ”Niedzieli” ks. Ireneusz Skubiś  – ,,Obłuda w naszych czasach”. Opowiada, że Pan Jezus dość często używa zwrotu: obłudnicy. To określenie ludzi nieszczerych, którzy inaczej mówią, inaczej czynią i inaczej się zachowują. Tak było za czasów Jezusa, ale i dzisiaj mamy do czynienia z obłudą, w dodatku bardzo wyrafinowaną. Obłudę można obserwować w życiu codziennym. Obłudnikiem może być mąż wobec żony i odwrotnie, obłudnikiem może być sąsiad, kolega z pracy. Ludzie udają życzliwych, przyjaznych, a za plecami mówią zupełnie coś innego. Nierzadko dowiadujemy się, że ktoś wyrażał się o nas w sposób nieprzyjazny, psuł naszą dobrą opinię. Są ludzie, którzy czynią to w sposób precyzyjny, dokładny – znam takich, którzy niejako zawodowo zajmują się tym, żeby komuś zaszkodzić. Zresztą mówi się nawet, że są jakieś specjalne instytuty kłamstwa, które trudnią się tylko tym, żeby komuś urobić taką czy inną opinię. Niekiedy przykładem może być szeroko pojęta reklama, oparta na tzw. filozofii pozoru, w pięknym opakowaniu. I zdarza się np., że polski produkt, który nie ma efektownego opakowania, leży na półkach, a klienci kupują towary opakowane w kolorowe pudełeczko, mimo że towar wewnątrz jest gorszy jakościowo. Podobnie dzieje się w życiu. Wielu ludziom udaje się pokazać siebie w dobrym opakowaniu, czyli stworzyć pozory swej wspaniałości, pobożności, uczciwości, a w rzeczywistości są osobami ,które Pan Jezus określa jako drapieżne wilki. Jednak dzięki pięknemu image’owi docierają oni do ważnych stanowisk, osiągają sławę i płynące z tego korzyści i sami wierzą, że są tacy wspaniali, szlachetni i mądrzy. Obłudę zauważmy też w życiu politycznym. Słynna maksyma Machiavellego: ”Cel uświęca środki”, jest bardzo często obecna w polityce. Najważniejsze to wygrać wybory i zabłysnąć. Ludzie, którzy mają przełożenie na media, mają dziś przewagę. Dlatego mówi się, że media są obecnie pierwszą władzą. Potwierdza to także nieustanny bój o media toczony przez tych, którzy wygrywają wybory. Zwracam też uwagę na to, że politycy często również udają bardzo pobożnych , zaprzyjaźnionych z ludźmi Kościoła. Tymczasem popatrzmy choćby na głosowanie w obecnym parlamencie nad obroną życia nienarodzonych dzieci – by nie było, wśród wierzących polityków. Albo zwróćmy uwagę na to, że ktoś wobec społeczeństwa udaje katolika, a jego życie prywatne idzie w innym kierunku. Dlatego Pan Jezus poucza: Jeżeli się modlisz, idź do swojej izdebki i nie pokazuj wszem i wobec, że jesteś taki pobożny (por.Mt 6, 5 -6). My, chrześcijanie, musimy być ludźmi prawdy! Zwłaszcza wtedy, gdy od nas ma zależeć los drugiego człowieka.

GOŚĆ NIEDZIELNY – za tydzień obrazek z modlitwą kierowcy do św. Krzysztofa. Temat numeru: ,,Moja zbroja” – o szkaplerzu, który towarzyszył Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil, miał go na sobie w chwili zamachu na jego życie, a dla wielu katolików stał się stylem życia. Jaka moc tkwi w szkaplerzu? Co obiecała Maryja tym, którzy z wiarą będą nosić na sobie te dwa kawałeczki sukna? Jest powiedzenie: ” Różańcem się prosi, szkaplerz się nosi”. Nie ma takiego ubioru, który bardziej niż szkaplerz byłby wart noszenia. Ponadto: ,,Do ostatniej kropli krwi” – o kulcie Najdroższej Krwi Chrystusa. Krew Chrystusa jest ceną, którą Bóg zapłacił, aby wyzwolić ludzkość z niewoli grzechu i śmierci. To Krew, której jedna kropla może wybawić cały świat od wszelkiej winy. ,, W kleszczach kleszcza” – fakty i mity o kleszczach według Tomasza Rożka. Dlaczego ukąszenie przez kleszcza jest groźne i co robić, by go uniknąć? . ,, Wieczny Rzym” – o misji przy trzech papieżach opowiada prof. Hanna Suchocka, była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. 

ŹRÓDŁO tygodnik poleca : ,,Sakramentalne wątpliwości”, ,, Wybierzcie nas, to dobrze zapłacimy”,  ,,Na cześć Świętogórskiej Róży Duchowej”, ,, W imieniu  Rzeczypospolitej protestuję!”. Ponadto: 125 nowych kapłanów we Francji – Kościół we Francji zyska w tym roku nowych neoprezbiterów. Od kilkunastu lat liczba nowych kapłanów utrzymuje się na tym samym poziomie. Ponad połowa to księża diecezjalni. U dominikanów przybędzie 6 nowych kapłanów, a u jezuitów 2. Jak podaje agencja Apic, najwięcej powołań mają we Francji nowe ruchy w wspólnoty oraz zgromadzenia tradycjonalistyczne. W Diecezji Rouen 24 czerwca odbyły się pierwsze święcenia kapłańskie od zabójstwa ks. Jacgues Hamelia w lipcu 2016 r. Nowy kapłan Julien ma 27 lat i również nazywa się Hamel, choć z ofiarą islamskich terrorystów nie łączą go żadne więzi rodzinne.

CUDA I ŁASKI BOŻE  – służebnica Boża Anna Kaworek. Współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Była kobietą miłosierdzia, które wyrażało się w posłudze ubogim dzieciom i młodzieży. Cicha bohaterka wciąż zachwyca i pociąga swoim przykładem. Odnalazła swoją drogę w zakonie, w służbie braciom najmniejszym, opuszczonym i osieroconym. Od samego początku pobytu w Miejscu Piastowym Służebnica Boża żyła w atmosferze promieniowania świętości ks. Bronisława Markiewicza. On nie tylko mówił o świętości jako zwyczajnym sposobie życia dzieci Bożych i uczniów Chrystusa, ale tak właśnie żył oddany Bogu i ludziom. A do czego Ciebie wzywa Bóg?

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO CZYTANIA GAZET KATOLICKICH DUSZPASTERZE PARAFII : KS.MARIUSZ KILAR I KS.WINCENTY SKROBACZInformacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk