W tradycji chrześcijańskiej archaniołowie należą do szczególnego rodzaju duchów posyłanych przez Boga. Słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie.
W odróżnieniu od aniołów, archaniołowie odegrali ważniejszą rolę w wielu wydarzeniach historii zbawienia.
W Piśmie Świętym znane są imiona tylko trzech archaniołów i tylko ich kult jest dozwolony.
Pierwszym znanym z imienia archaniołem jest św. Michał.
Jego imię pochodzi z hebrajskiego „Mika el” i oznacza dosłownie „któż jak Bóg”. Ukazywał się prorokowi Danielowi, pojawił się też w wielkich wizjach apokaliptycznych św. Jana. Wśród archaniołów zajmuje czołowe miejsce. Kiedy szatan zbuntował się przeciwko Bogu, to archanioł Michał wystąpił przeciwko niemu. Często przedstawiany jest z mieczem, lancą lub tarczą z napisem: Quis ut Deus („Któż jak Bóg”).
Archanioł Michał jest patronem Kościoła świętego, wielu państw i miast – Łańcuta, Sanoka. Od średniowiecza Archanioł Michał uważany jest za patrona Niemiec.
Papież Leon XIII ustanowił modlitwę do św. Michała Archanioła, którą o d kilku lat, po każdej Mszy św. w naszym kościele odmawiamy, polecając Ukrainę szczególnej jego opiece.
Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz (pochodzący z naszej Archidiecezji) pod imieniem św. Michała Archanioła założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).
Wielką misję do spełnienia miał kolejny z archaniołów – Gabriel. Imię to składa się z dwóch wyrazów: „geber”, co oznacza „silny” oraz „el” – „Pan Bóg”. Znaczenie tego imienia to „wojownik Boży”, moc Boża”. Archanioł Gabriel jest uważany za szczególnego opiekuna Świętej Rodziny. Przybył do Maryi z dobrą nowiną i zwiastował Jej narodzenie Jezusa. Powiadomił też o tym fakcie św. Józefa we śnie. Przemówił do pasterzy w Świętą Noc. W świątyni jerozolimskiej zwiastował Zachariaszowi narodzenie syna, św. Jana Chrzciciela. Kościół katolicki uznaje Gabriela za patrona radia, telewizji, urzędników pocztowych.
Imię archanioła Rafał znaczy „Bóg uzdrawia”, ”Bóg uleczył”. Wspomina o nim tylko jedna księga w Piśmie Świętym – Księga Tobiasza. Rafał przedstawia się Tobiaszowi jako jeden z siedmiu aniołów posłanych przez Boga, aby wskazać mu drogę. Z pomocą Rafała, udaje się Tobiaszowi uzdrowić swojego niewidomego ojca, a także zawrzeć szczęśliwy związek małżeński z Sarą. W drodze, archanioł, okazał się nie tylko towarzyszem, ale także przyjacielem, przewodnikiem oraz wsparciem w pokonywaniu trudności. Pouczył Tobiasza, jak radzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach. Archanioł Rafał czczony jest nie tylko w tradycji chrześcijańskiej, ale również w judaizmie. Jest patronem podróżnych, pielgrzymów, skutecznym orędownikiem w modlitwach o uzdrowienie.
Ponadto każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, któremu powierzamy siebie w codziennych modlitwach. Modlitwa do Anioła Stróża jest jedną z pierwszych, jakie poznaliśmy, jakiej uczyli nas nasi rodzice.
Dziękujemy Bogu za naszych Aniołów Stróżów, którzy z Bożego polecenia strzegą nas w dzień i w nocy: „bo swoim aniołom nakazał w twej sprawie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach, na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień” (Ps 91,11-12).
Powinniśmy się modlić do świętych aniołów Bożych, ponieważ są to istoty niezwykłe, będące w bezpośrednim kontakcie z Bogiem. Ofiarowują Mu nasze zmagania, trudy i ułomności. Kult aniołów w wyjątkowy sposób pobudza nas do codziennego wzrastania ku świętości.
Anna Rudnicka