Wiosenny dzień skupienia Akcji Katolickiej 2018

W  oktawie Wielkanocy  i przeddzień Święta Miłosierdzia Bożego , w  dniu 07 kwietnia 2018 r.   odbył się „Wiosenny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archiprezbiteratu Łańcuckiego, do którego należy nasza parafia.  Tym razem gospodarzem spotkania był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej  w  Dąbrówkach k/Łańcuta.

Spotkanie rozpoczęło się  Koronką do Miłosierdzia Bożego w kolejny dzień  Nowenny , następnie osobiście  w ciszy adorowaliśmy  Najświętszy Sakrament.

Przede Mszą św. , Asystent Diecezjalny  Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, ks. prałat Józef Niżnik wygłosił konferencję na temat patriotyzmu.

Nawiązał do Listu Pasterskiego Abpa Adama Szala z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Przypomniał, na czym polega prawdziwy patriotyzm, by przekazywać dzieciom czym jest umiłowanie Ojczyzny, by pielęgnować nasze chrześcijańskie korzenie,  o obowiązku modlitwy za Ojczyznę, o włączeniu Akcji Katolickiej do tej inicjatywy.

Wspomniał o słowach naszego Wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II, który podczas I Papieskiej Pielgrzymki  do Polski w 1979 r. powiedział: „proszę Was, abyście duchowe dziedzictwo, któremu na imię POLSKA przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”…  Mówił też o wypaczonym „patriotyzmie”, czym jest nacjonalizm.

Przywołał  jednego z Patronów Polski, który związany jest z Ziemia Przemyską, św. Andrzeja Bobolę. Św. Andrzej Bobola kilkakrotnie ratował Polskę z opresji: przed Szwedami oraz przed Bolszewikami w 1920 r.

Po krótkiej przerwie, uczestniczyliśmy w koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem  ks. prałata Józefa Niżnika z udziałem Asystentów Parafialnych Oddziałów AK, w tym Asystenta naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, ks. proboszcza Mariusza Kilara.

W słowie Bożym, ks. Niżnik nawiązał do Ewangelii o Zmartwychwstałym Chrystusie.

W okresie Wielkanocy jest czas na pogłębienie relacji z Bogiem, refleksję o życiu wiecznym, budowanie więzi rodzinnych.

Zadaniem Akcji Katolickiej jest „trwać na obranej drodze”. Abyśmy byli wiarygodni, musimy mieć uregulowane relacje z Bogiem, w rodzinie, sąsiedztwie, w miejscu pracy.

Na zakończenie spotkania, ks. Niżnik , w imieniu Abpa Adama Szala , wręczył nowym członkom legitymacje   Akcji Katolickiej.

Poinformował też o Pielgrzymce do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli do Strachociny, w dniu 12 maja 2018 r.

Mszy przewodniczył będzie Abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Będzie modlitwa za Ojczyznę. Prosił, by uczestnicy zaopatrzyli się w chorągiewki o biało-czerwonych barwach.

Odmówiliśmy też  modlitwę „Pod Twoją Obronę” przed cudownym Obrazem  „Królowej Serc Naszych”.

Ks. Proboszcz Parafii Dąbrówki przybliżył nam  historię  parafii oraz cudownego obrazu.

Na tym spotkanie zakończono.