Wiosenny dzień skupienia Akcji Katolickiej 2018

          W  oktawie Wielkanocy  i przeddzień Święta Miłosierdzia Bożego , w  dniu 07 kwietnia 2018 r.   odbył się „Wiosenny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archiprezbiteratu Łańcuckiego, do którego należy nasza parafia.  Tym razem gospodarzem spotkania był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej  w  Dąbrówkach k/Łańcuta.

Spotkanie rozpoczęło się  Koronką do Miłosierdzia Bożego w kolejny dzień  Nowenny , następnie osobiście  w ciszy adorowaliśmy  Najświętszy Sakrament.

Przede Mszą św. , Asystent Diecezjalny  Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, ks. prałat Józef Niżnik wygłosił konferencję na temat patriotyzmu.

 Nawiązał do Listu Pasterskiego Abpa Adama Szala z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Przypomniał, na czym polega prawdziwy patriotyzm, by przekazywać dzieciom czym jest umiłowanie Ojczyzny, by pielęgnować nasze chrześcijańskie korzenie,  o obowiązku modlitwy za Ojczyznę, o włączeniu Akcji Katolickiej do tej inicjatywy.

Wspomniał o słowach naszego Wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II, który podczas I Papieskiej Pielgrzymki  do Polski w 1979 r. powiedział: „proszę Was, abyście duchowe dziedzictwo, któremu na imię POLSKA przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”…  Mówił też o wypaczonym „patriotyzmie”, czym jest nacjonalizm.

Przywołał  jednego z Patronów Polski, który związany jest z Ziemia Przemyską, św. Andrzeja Bobolę. Św. Andrzej Bobola kilkakrotnie ratował Polskę z opresji: przed Szwedami oraz przed Bolszewikami w 1920 r.

Po krótkiej przerwie, uczestniczyliśmy w koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem  ks. prałata Józefa Niżnika z udziałem Asystentów Parafialnych Oddziałów AK, w tym Asystenta naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, ks. proboszcza Mariusza Kilara.

W słowie Bożym, ks. Niżnik nawiązał do Ewangelii o Zmartwychwstałym Chrystusie.

 W okresie Wielkanocy jest czas na pogłębienie relacji z Bogiem, refleksję o życiu wiecznym, budowanie więzi rodzinnych.

Zadaniem Akcji Katolickiej jest „trwać na obranej drodze”. Abyśmy byli wiarygodni, musimy mieć uregulowane relacje z Bogiem, w rodzinie, sąsiedztwie, w miejscu pracy.

Na zakończenie spotkania, ks. Niżnik , w imieniu Abpa Adama Szala , wręczył nowym członkom legitymacje   Akcji Katolickiej.

Poinformował też o Pielgrzymce do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli do Strachociny, w dniu 12 maja 2018 r.

Mszy przewodniczył będzie Abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Będzie modlitwa za Ojczyznę. Prosił, by uczestnicy zaopatrzyli się w chorągiewki o biało-czerwonych barwach.

Odmówiliśmy też  modlitwę „Pod Twoją Obronę” przed cudownym Obrazem  „Królowej Serc Naszych”.

Ks. Proboszcz Parafii Dąbrówki przybliżył nam  historię  parafii oraz cudownego obrazu.

Na tym spotkanie zakończono.

 

Anna Rudnicka

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk