SZLAK ŚW. JAKUBA – VIA REGIA

PODKARPACKI SZLAK ŚW. JAKUBA – VIA REGIA

Od 30 lat mamy renesans pielgrzymowania tym szlakiem za sprawą Ojca Św. Jana Pawła II, który 9 listopada 1982 r. wygłosił w Santiago de Compostela słynne kazanie zwane „Aktem Europejskim”. Zachęcał władze samorządowe do odtworzenia dawnych szlaków pielgrzymkowych, podkreślał chrześcijańskie korzenie Europy.

Podobny obraz

         Impulsem do napisania poniższego tekstu była „Rozmowa dnia”  w Radiu FARA z panem dr Łukaszem Mrozem – Prezesem Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Pańskiego w Przeworsku o pielgrzymkowym „Szlaku Jakubowym”, której  wysłuchałam  z wielkim zainteresowaniem.

Szlak św. Jakuba istnieje od  ponad 1200 lat , przebiega przez niemal całą Europę.

Św. Jakub Apostoł Starszy,  po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Hiszpanii , by  prowadzić działalność misyjną  na Półwyspie Iberyjskim. Wraz ze św. Piotrem należał do najbliższych uczniów Zbawiciela. Był świadkiem wskrzeszenia córki Jaira , Przemienienia na górze Tabor, drugiego cudownego połowu ryb oraz modlitwy w Ogrójcu.        Po około 800 latach od śmierci Apostoła, pewien pustelnik imieniem Pelagiusz miał widzenie, że gwiazdy spadają na pole (łac. campus stellae – pole gwiazd) . W tym miejscu zaczęto kopać i odkryto sarkofag z relikwiami św. Jakuba. Od tego momentu rozpoczął  się kult Świętego.

W średniowieczu, Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela w Hiszpanii było jednym z najważniejszych chrześcijańskich sanktuariów po Rzymie i Jerozolimie.

Od 30 lat mamy renesans pielgrzymowania tym szlakiem za sprawą Ojca Św. Jana Pawła II, który 9 listopada 1982 r. wygłosił w Santiago de Compostela słynne kazanie zwane „Aktem Europejskim”. Zachęcał władze samorządowe do odtworzenia dawnych szlaków pielgrzymkowych, podkreślał chrześcijańskie korzenie Europy. Wtedy zaczęto rekonstruować te szlaki, i tysiące pielgrzymów wyruszyło na nowo, by modlić się u grobu św. Jakuba o umocnienie wiary, odbycie pokuty, o uzdrowienie czy dziękczynienie za otrzymane łaski.

Najstarsze szlaki przebiegają przez Hiszpanię. Wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na naszych terenach nie było szlaków nazywanych „Szlakami Jakubowymi”. Historycy podkreślają, że zaczynały się one  na Zachodzie Niemiec, biegły dalej przez Francję do Hiszpanii. Jednak były osoby, które już w XIV w. jak  np. „rycerz w Mazowsza”  pielgrzymowały do tego miejsca. W jego  grobie znaleziono muszlę jakubową, potwierdzającą  pielgrzymkę do Santiago de Compostela.

Przez nasz region wiódł trakt królewski VIA REGIA, czyli droga która służyła początkowo jako trakt wojskowy, z czasem stała się ważnym szlakiem  handlowym od Kijowa po Półwysep Iberyjski do Santiago de Compostela, po którym bezpiecznie mogli wędrować także pielgrzymi udający się do grobu św. Jakuba.

Pierwszy pielgrzymkowy „Szlak Jakubowy” w Polsce powstał w dniu 24 lipca 2005 r., w wigilię święta św. Jakuba, zaczynał się na Zachodzie Polski w Głogowie , biegł przez Jakubów  do Zgorzelca. W tym momencie polski szlak połączył się z siecią szlaków europejskich.

Znakiem rozpoznawczym pielgrzymów jakubowych jest żółta muszla jakubowa.  Wiąże się to z ikonografią św. Jakuba, który przedstawiany jest na obrazach w płaszczu z dwoma muszlami, w kapeluszu z szerokim rondem , a na nim muszla.

Pielgrzymi, którzy dotarli do Santiago de Compostela, musieli udać się jeszcze 100 km dalej, na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do przylądka Finisterre,  zwanego „krańcem ziemi”, tam wyławiano te muszle. Muszla była swoistym certyfikatem odbycia  pielgrzymki.  Pod karą ekskomuniki było zabronione handlowanie tymi muszlami, były one mocnym potwierdzeniem tego, że ktoś był w Santiago de Compostela.

Szlak Podkarpacki liczy 220  km, wiedzie od Medyki przez Przemyśl – Jarosław – Przeworsk – Łańcut – Rzeszów – Ropczyce do Pilzna, tj. 8 odcinków po 20 do 30  km . Biegną one  przez dogodne obszary leśne , a także  wśród złocistych  łanów zbóż, zielonych łąk i  zarośli. Przemierzając kolejne kilometry szlaku, pielgrzymów „pozdrawiają” przydrożne krzyże oraz kapliczki, a także zabytkowe kościółki i sanktuaria, niektóre pod wezwaniem wspomnianego wyżej Świętego. Pielgrzymowanie szlakiem VIA REGIA odbywa się raz w miesiącu w niedzielę, a przez lipiec i sierpień – po dwa razy w miesiącu. W odróżnieniu od  pielgrzymek do  Częstochowy, czy Kalwarii droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, by doświadczyć w drodze ciszy, duchowej przemiany. Każdy etap rozpoczyna się Mszą św. w miejscowości, z której pielgrzymka wyrusza. Kapelanem jest ks. prof. dr hab.  Kazimierz Bełch, z Wyższego Seminarium Duchownego z Przemyśla.

Na trasie jest czas na rozważanie tajemnic różańcowych, Litanię do św. Jakuba, na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem, a przede wszystkim  na odnalezienie własnego „wnętrza”.

Św. Jakub jest patronem pielgrzymów, wszystkim błogosławi. Najbliższy, IV etap pielgrzymowania odbędzie  się 2 lipca 2017 r. – odcinek z Jarosławia do Przeworska.

Więcej informacji dla zainteresowanych powyższym tematem można uzyskać na stronie internetowej : www.viaregia.podkarpacie.eu,  zgłoszenia można kierować na adres e-mail: bractwo.przeworsk@gmail.pl, tel. kom.  p. Łukasza, to 727-591-466.

Udział w pielgrzymce jest dobrowolny. Każdy pątnik uczestniczy  w pielgrzymce na własną odpowiedzialność. Dojazd we własnym zakresie.

Życzę miłych i niezapomnianych wrażeń na pątniczym szlaku, Buen Camino – Dobrej Drogi !

 

Anna Rudnicka

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk