Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła

www.gosc(1)

Dzisiaj obchodzimy Święto Matki Kościoła. Święto młode, ustanowione podczas trwania II Soboru Watykańskiego, ale przecież tytuł obecny w historii Kościoła. Maryję ogłosił uroczyście Matką Kościoła papież Paweł VI 21 listopada 1964 r., a uczynił to w odpowiedzi na prośbę polskich biskupów. Episkopat Polski od razu włączył nowe wezwanie maryjne do litanii loretańskiej, a 4 maja 1971 r., za zgodą Pawła VI, wprowadził do polskiego kalendarza liturgicznego święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Decyzją papieża Franciszka, od 21 maja 2018 roku święto Maryi Matki Kościoła jest obchodzone w całym Kościele. Ogłosił to w marcu 2018 kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Święto to obchodzono dotąd tylko w dwóch krajach – w Polsce i w Argentynie.

Maryja jest Matką, która rodzi, wychowuje, prowadzi, daje świadectwo wiary. Czuwa nad swoimi dziećmi. Dlatego taka wielka cześć dla Maryi, która wciąż otacza troską swoje dzieci.

Matce Kościoła, Maryi, naszej Matce, powierzamy niełatwe dzisiaj sprawy, ale przy Niej czujemy się też mocni nadzieją. Stajemy przy Niej świadomi naszej słabości i grzeszności, ale z pewnością, że miłość Boża jest większa niż grzech. U Niej zawsze znajdziemy pomoc, ratunek.

Szczęść Boże !