Rzeźba zmartwychwstała!

Drodzy Parafianie!

Chciałem się podzielić dobrą wiadomością. Przed paru dniami przywiozłem z konserwacji drewnianą figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Naszą, parafialną własność. Z pewnością starsi pamiętają ją z procesji na Wielkanoc. Perełka. Nie informowałem o tym wcześniej, bo jeszcze nie wiedziałem, jaki będzie ostateczny efekt. Teraz myślę, że godzien podziwu.

Rzeźba noszona była kiedyś przed laty podczas procesji rezurekcyjnej. Jednak jej miejsce zajęła nowa, zapewne bardziej kształtna i barwniejsza figura gipsowa. Jak wiele popularnych w swoim czasie seryjnych wizerunków. Ze względu na próchniejące drewno, korniki, odłażącą farbę, starość, ogólny szpetny wygląd i zbyt drogie środki konserwatorskie, trafiła w odstawkę do piwnicy kościoła pod zakrystią. Była w opłakanym stanie. Zobaczyłem ją w listopadzie 2015 roku przy okazji porządkowania piwnicy. Zrodziło się pytanie: co z nią zrobić? Najprościej, pozbyć się jej. Ale poświęconej rzeczy nie można wyrzucić. Może zakopać – pogrzebać? Może spalić? Jakkolwiek, byłoby to, przestępstwem przeciwko sztuce, ogromną stratą. A pewnie i grzechem.

Rozpytywałem się wśród księży, gdzie można by ją odrestaurować. Podpowiadano mi o kimś koło cmentarza w Leżajsku. Nie mogłem się ani dopukać, ani dodzwonić. Przypadkiem też dowiedziałem się o plastyczce z liceum, która odnawia rzeźby w kościele. Jednak, gdy przedstawiłem stan figury Chrystusa i jej niemały wiek, prędko stwierdziła, że to zbyt trudne zadanie i nie posiada takiej fachowej wiedzy. Sam zresztą uświadomiłem sobie, iż mamy do czynienia ze statuą wartościową, zasługującą na profesjonalne podejście. Wreszcie natrafiłem w Leżajsku na zakład odnawiania i restauracji mebli drewnianych. Wprawdzie figura z kościoła, to nie mebel, ale cóż zawadzi zapytać i dowiedzieć się o konserwatora. Tak trafiłem w grudniu 2015 roku do zakładu Panów Zygmunta i Bartosza Wawrzaków (ojciec i syn).

Muszę zaznaczyć, że po zlokalizowaniu Zakładu już miałem ze sobą w samochodzie zniszczoną figurę. Przyznam, że podczas transportu bez specjalnej pomocy, nacisku, perswazji czy prędkości na drodze, figura straciła palce u rąk, odpadł drzewiec z chorągwią, ułamał się nos. I co tu odnawiać…?

Pytam, czy podejmą się renowacji rzeźby Chrystusa. Pan Zygmunt pod nieobecność syna obejrzał ubytki, wyobracał na wszystkie strony. Pocmokał, że zniszczona, ale ładna. Pochwalił się, że pracowali przy konserwacji organów w Klasztorze (tych organów). I zajmowali się starymi, spróchniałymi i zżartymi przez robactwo meblami. To może i rzeźbami świętych? Oprowadził mnie po zakładzie.

Pełno tam krzeseł bez tapicerki, kulawych stołów , starych zegarów, zakurzonych ikon. Jeden z pracowników właśnie czyścił i przygotowywał do lakierowania deskę rozdzielczą do 70-letniego Jaguara. Trochę się pozachwycałem ich robotą przywracającą dawny blask drewnianym rówieśnikom naszych pradziadków, a może prapradziadków. Opowiedział mi o pracy w klasztorze, gdy byli podnajmowani przez konserwatora sztuki z Krakowa. Wniosek, oprócz szkoły z dziedziny konserwacji zabytków, zdobyli wiedzę i doświadczenie pod okiem profesjonalisty.

Więc, czy odnowią rzeźbę Zmartwychwstałego, bo nie wiem, gdzie szukać specjalisty? A figury szkoda. Powiedział, że musi spytać syna, bo to syn zasadniczo jest szefem. A syn… wróci za trzy tygodnie z pałacu pod Łodzią. To kiedy się dowiem?

Odpowiedź otrzymałem za parę dni. Tak, wezmą tę robotę. Pytanie, za ile? Usłyszałem niemałą sumę, z czym się liczyłem. Będzie kosztować. Ale, taka cenna rzecz! I jeszcze jedno rzekłem – Mamy początek grudnia 2015 r. Chciałbym, aby rzeźba Zmartwychwstałego stanęła przy ołtarzu na święta wielkanocne. – Ale w którym roku?

cdn.