Rekolekcje wielkopostne

Po co Chrystus Pan poszedł na pustynię?

Aby przygotować się do publicznej , misjonarskiej, ewangelicznej działalności. Aby przez post, trud, wyrzeczenie, cierpienie, samotność, modlitwę przygotować się do dzieła zbawienia świata.

Ale przeżył tam spotkanie z szatanem. Wiedział, że to Go spotka.

Więc po co narażał swą ludzka naturę na szwank, na niebezpieczeństwo pokusy? Po co narażał swój boski autorytet?

Aby okazać się zwycięzcą.

By dać przykład walki z szatanem. Św. Augustyn tak to uzasadnia: „Ten, kto nie jest kuszony, nie może siebie poznać.” I w innym miejscu jeszcze dodaje: „Jeśliby jednak nie był kuszony, nie nauczyłby się sztuki zwyciężania w pokusie.”

40 dni na pustyni jest wzorcem dla Wielkiego Postu.

Przed Wielkanocą trzeba podjąć ten wysiłek, trud, cierpienie, post. W popularnej pieśni śpiewamy słowa Chrystusa: „Jeżeli chcesz mnie naśladować, to weź swój krzyż na każdy dzień.” Trzeba wyjść naprzeciw Chrystusa, podjąć postanowienie.

To jest właśnie post. Taki jest jego sens. Post od słodyczy, to pewnie bardziej podejmowany przez dzieci. Dla dorosłych, to może bardziej post od alkoholu, abstynencja szczególnie za tych, co nie potrafią, nie mają takiej siły woli. A młodzież może podejmie post od smartfona, gier komputerowych. Może post od filmów, seriali telewizyjnych, od telewizora, od głośnej muzyki… post od szeroko pojętej rozrywki.

Kiedyś opowiadała mi pewna kobieta, że już od wielu lat we wszystkie piątki pości o chlebie i wodzie. Czy jest to możliwe?

Ale w miejsce postu należy coś pożytecznego wstawić. Nie może to miejsce pozostać puste, bo wejdzie w nie szatan z jeszcze większymi pokusami. Powiedziałem, Chrystus ten czas spędził na modlitwie. Czas Wielkiego Postu temu sprzyja. Kościół oferuje nam specjalne modlitwy wielkopostne, nabożeństwa: iście polskie Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa, Rekolekcje.

Zapraszam na Rekolekcje wielkopostne, które odbędą się w najbliższych dniach: piątek, sobota, niedziela. Program znajduje się poniżej.

Widziałem parę dni temu taką reklamę pewnego programu: „Po co czekać, jak można nie doczekać!” Reklama dotycząca programu rozrywkowego, a niosąca tak silne przesłanie ostateczne: „można nie doczekać”…
Przestrzegam tych, którzy regularnie zamierzają przyjść na Wielkanoc i zrobić Panu Bogu łaskę swa obecnością. „Można nie doczekać.”

„Nie zamykajmy serc, zbawienia nadszedł czas.
Gdy Chrystus puka do drzwi, może ostatni już raz.”

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE PARAFIALNE

PIĄTEK – 10 III