Postacie biblijne – Maria Magdalena

  Mma wpis kopi,, Na zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego leży miejscowość Migdal, dawniej Magdala („wieża ryb”).  Z tą miejscowością kojarzone jest imię Marii Magdaleny, ponieważ  ona stamtąd pochodziła.

Była jedną ze znaczących kobiet,  o których wspomina Biblia. W młodości wiodła bardzo grzeszne życie. W nawróceniu pomógł jej Jezus, który uwolnił ją od „siedmiu złych duchów”, będących uosobieniem wszelakiego zła.

Po nawróceniu Maria Magdalena towarzyszyła Jezusowi w publicznej  Jego działalności oraz jako majętna osoba, wspierała Go materialnie.

Była obecna pod krzyżem, gdy Jezus umierał. Była też pierwszym świadkiem Zmartwychwstania Jezusa.

Wczesnym rankiem  po szabacie,  przyszła wraz z kilkoma kobietami do Grobu, aby namaścić  Ukrzyżowanego. Zastała kamień odsunięty, a Grób w środku pusty. Powiadomiła o tym fakcie uczniów.

Po sensacyjnej informacji Marii Magdaleny, Piotr z Janem udali się niezwłocznie do Grobu. Mocno zdumieni potwierdzili  fakt, jaki przekazała im kobieta.

Przed pustym Grobem,  Maria pogrążona w rozpaczy spotkała mężczyznę, którego uznała za ogrodnika. Po kilku słowach rozmowy, okazało  się, że był to  Zmartwychwstały Jezus.

To niezwykłe spotkanie napełniło ją wielką radością.

Jezus przemówił do niej :”Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem  nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im:” Wstępuję  do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego” Poszła Maria Magdalena, oznajmiając uczniom: „Widziałam Pana” i co jej powiedział (J 20, 17-18).

Maria nazywana jest  „Apostołką Apostołów”,  gdyż jako pierwsza ogłosiła światu, że Jezus żyje !!!

Według greckiej tradycji Maria Magdalena zmarła w Efezie, a jej relikwie zostały przeniesione w roku 899 do Konstantynopola przez cesarza bizantyjskiego Leona VI Mądrego. Według tradycji Zachodu przybyła do południowej Francji, gdzie głosiła wiarę w Chrystusa w okolicach Marsylii i Aix. Potem trzydzieści lat spędziła na pustelni w  La Sainte  Baume.

Maria Magdalena jest patronką zakonów kobiecych; Prowansji, Sycylii, Neapolu; dzieci, które mają trudności z chodzeniem, fryzjerów, kobiet, osób kuszonych, ogrodników, studentów, więźniów.

W sztuce europejskiej przedstawia się Marię Magdalenę często w chwili, gdy ukazuje się jej Jezus po zmartwychwstaniu. Pochylona, wyciąga ręce w Jego stronę. Chrystus natomiast trzyma w dłoniach grabie lub motykę, bo Maria Magdalena wzięła Go w pierwszej chwili za ogrodnika. W XVI i XVII wieku, zgodnie z legendą prowansalską ukazuje się ją jako piękną, młodą kobietę, oddającą się medytacji.

mbm

Liturgiczne jej wspomnienie przypada na dzień 22 lipca.  Papież Franciszek podniósł je do rangi święta. Chciał w ten sposób podkreślić rolę nie tylko tej świętej kobiety, która jako pierwsza przekazała światu wiadomość o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa, ale także wszystkich kobiet w Kościele.

Anna Rudnicka

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk