Na zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego leży miejscowość Migdal, dawniej Magdala („wieża ryb”). Z tą miejscowością kojarzone jest imię Marii Magdaleny, ponieważ ona stamtąd pochodziła.
Była jedną ze znaczących kobiet, o których wspomina Biblia. W młodości wiodła bardzo grzeszne życie. W nawróceniu pomógł jej Jezus, który uwolnił ją od „siedmiu złych duchów”, będących uosobieniem wszelakiego zła.
Po nawróceniu Maria Magdalena towarzyszyła Jezusowi w publicznej Jego działalności oraz jako majętna osoba, wspierała Go materialnie.
Była obecna pod krzyżem, gdy Jezus umierał. Była też pierwszym świadkiem Zmartwychwstania Jezusa.
Wczesnym rankiem po szabacie, przyszła wraz z kilkoma kobietami do Grobu, aby namaścić Ukrzyżowanego. Zastała kamień odsunięty, a Grób w środku pusty. Powiadomiła o tym fakcie uczniów.
Po sensacyjnej informacji Marii Magdaleny, Piotr z Janem udali się niezwłocznie do Grobu. Mocno zdumieni potwierdzili fakt, jaki przekazała im kobieta.
Przed pustym Grobem, Maria pogrążona w rozpaczy spotkała mężczyznę, którego uznała za ogrodnika. Po kilku słowach rozmowy, okazało się, że był to Zmartwychwstały Jezus.
To niezwykłe spotkanie napełniło ją wielką radością.
Jezus przemówił do niej :”Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im:” Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego” Poszła Maria Magdalena, oznajmiając uczniom: „Widziałam Pana” i co jej powiedział (J 20, 17-18).
Maria nazywana jest „Apostołką Apostołów”, gdyż jako pierwsza ogłosiła światu, że Jezus żyje !!!
Według greckiej tradycji Maria Magdalena zmarła w Efezie, a jej relikwie zostały przeniesione w roku 899 do Konstantynopola przez cesarza bizantyjskiego Leona VI Mądrego. Według tradycji Zachodu przybyła do południowej Francji, gdzie głosiła wiarę w Chrystusa w okolicach Marsylii i Aix. Potem trzydzieści lat spędziła na pustelni w La Sainte Baume.
Maria Magdalena jest patronką zakonów kobiecych; Prowansji, Sycylii, Neapolu; dzieci, które mają trudności z chodzeniem, fryzjerów, kobiet, osób kuszonych, ogrodników, studentów, więźniów.
W sztuce europejskiej przedstawia się Marię Magdalenę często w chwili, gdy ukazuje się jej Jezus po zmartwychwstaniu. Pochylona, wyciąga ręce w Jego stronę. Chrystus natomiast trzyma w dłoniach grabie lub motykę, bo Maria Magdalena wzięła Go w pierwszej chwili za ogrodnika. W XVI i XVII wieku, zgodnie z legendą prowansalską ukazuje się ją jako piękną, młodą kobietę, oddającą się medytacji.
Liturgiczne jej wspomnienie przypada na dzień 22 lipca. Papież Franciszek podniósł je do rangi święta. Chciał w ten sposób podkreślić rolę nie tylko tej świętej kobiety, która jako pierwsza przekazała światu wiadomość o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa, ale także wszystkich kobiet w Kościele.
Anna Rudnicka