POSTACIE BIBLIJNE – ESTERA

 

 

E4kGłówną bohaterką Księgi Estery Starego Testamentu jest urocza Izraelitka o imieniu jak w tytule. Właściwe jej imię brzmiało Hadassa. Jest ona żydowską sierotą uprowadzoną do obcego kraju. Opiekuje się nią krewny, Mardocheusz, który „przyjął ją za córkę”(Est 2, 7-8)

Mieszka w Suzie, babilońskim mieście, gdzie król Persji spędzał zwykle zimę.

W okresie wygnania Izraela, potężny perski król Aswerus, chcąc okazać swoje bogactwo, wydaje luksusowe uczty dla całego ludu. Pewnego dnia, w szczytowym momencie tego świętowania, król postanawia pokazać ludowi piękną królową. Jednak Waszti odmawia posłuszeństwa i nie stawia się na rozkaz króla.  Obrażony i rozgniewany władca  postanawia ją oddalić.

 Po długich poszukiwaniach, miejsce nowej królowej zajmuje  Estera –  „Panna o pięknej postaci i miłym wyglądzie „ (Est 2, 7). Bardzo szybko podbija serce króla „I umiłował król Esterę nad wszystkie inne kobiety. Pozyskała sobie u niego życzliwość i względy nad wszystkie inne dziewice, i włożył na jej głowę koronę królewską” (Est 2,7).

Estera w rzeczywistości nigdy nie ubiegała się o dworskie zaszczyty i bogactwa, wyznając Bogu: „Brzydzę się znakiem mojego wywyższenia, który noszę na głowie w dniach publicznych wystąpień” (Est 4,17w). Zawsze pozostawała sobą.

Wraz z przyjściem Estery na dwór królewski, jej opiekun Mardocheusz awansował. Podczas pełnienia obowiązków, przypadkowo usłyszał rozmowę dwóch eunuchów, planujących zamach na życie króla. Mardocheusz doniósł o tym Esterze, a ona poinformowała władcę. Niedoszłych zabójców schwytano i skazano na śmierć. Król nagrodził Mardocheusza i powierzył mu  intratniejsze  stanowisko na dworze królewskim.

 Wywyższenie Mardocheusza nie wszystkim się podobało. Jednym z jego wrogów okazał się Haman, najwyższy dostojnik w państwie perskim. W wyniku ostrego konfliktu z Mardocheuszem, Haman postanawia  pozbyć  się go oraz wszystkich jego rodaków. Podstępnie uzyskuje od króla dekret, dający mu prawo do zabicia wszystkich Żydów w państwie. Wieść o planowanej eksterminacji Żydów spowodowała przerażenie i popłoch. Mardocheusz zwrócił się o pomoc do Estery, by przedstawiła sprawę królowi. Estera została postawiona przed trudnym wyborem, czy ratować własne życie?,  czy rodaków ?. Za przybycie do króla bez rozkazu, groziła jej śmierć. Bez wahania, postanowiła ratować swój lud. Pościła przez trzy dni, oraz wznosiła modły do Boga wraz z  całym ludem żydowskim.

Umocniona modlitwą, przywdziała piękne królewskie szaty i udała się przed oblicze Aswerusa.  Pełna obaw,  „serce miała ściśnięte strachem” (Est 5,1b),  jednak   serdecznie i ciepło  została przyjęta  przez króla. Obiecał spełnić każde jej życzenie.

Piękna Estera mądrze wykorzystała uczucia monarchy. Wyprawiła trzy uczty, na które zaprosiła również swojego przeciwnika Hamana, który łudził się, że zdobył laskę króla i królowej.

Na trzecim bankiecie, Estera wyjawia królowi nikczemny spisek Hamana i jego przewrotny plan wymordowania narodu żydowskiego. Historia kończy się powieszeniem perfidnego ministra na tym samym drzewie, które kazał on postawić dla swojego wroga Mardocheusza.

Na pamiątkę tego ocalenia, Izraelici zaczęli uroczyście obchodzić co roku  święto Purim. Odwrócenie tego złego losu zapoczątkowała Estera, która pozostaje w żydowskiej tradycji znakiem radości i nadziei.

Śledząc losy Estery, możemy dostrzec podobieństwo do Maryi, która jest z nią utożsamiana. Podobnie jak Matka Jezusa pochodzi z Narodu Wybranego. Zostaje  wybrana na żonę króla z wielu kobiet. Maryja także zostaje wybrana spośród wielu kobiet na oblubienicę Ducha Świętego. Zostaje wybrana na matkę Syna Bożego – Jezusa Chrystusa.

Estera jako żona stoi u boku króla, Maryja zaś przez całe swoje życie czuwa u boku Jezusa Chrystusa. Perska królowa została wysłuchana przez Aswerusa. Podobnie Maryja jest wysłuchiwana przez Jezusa w wielu sprawach, z którymi się do Niego zwraca. Obie kobiety, ta ze Starego Testamentu i z Nowego Testamentu oddane są Bogu. Estera w modlitwie prośby i poście. Maryja w zaufaniu słowu Boga kierowanemu do niej przez Anioła w czasie zwiastowania.

Patrząc na te dwie postacie, możemy powiedzieć, że w Esterze dostrzegamy zapowiedź Niewiasty nowego przymierza – Maryi  jako tej, która podobnie jak Estera będzie posłuszna woli Boga i będzie Mu służyła w pokorze i posłuszeństwie.

Losy Estery przedstawione są także w wersji filmowej. Warto obejrzeć.

 

Anna Rudnicka

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk