Pielgrzymka Róż Żywego Różańca

oltarz-820x394 jodłówka25 września 2021 r. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, odbyła się coroczna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca. Z naszej parafii 8 osób z ks. proboszczem Mariuszem wyruszyło na szlak pielgrzymkowy wypożyczonym busem. W drodze do Sanktuarium odśpiewaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny i pieśni do Matki  Bożej.

Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa: .od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać….Pocieszycielko nasza. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu (Łk 2, 35). O godz. 9.30 nastąpiło zawiązanie wspólnoty przez Moderatora Róż Żywego Różańca ks. Jana Smoły, słowami pieśni: ,,Oto jest dzień, który dał nam Pan...’‚.Ks. Jan zwrócił uwagę, że należy sięgnąć do skarbca mądrości Kościoła, aby pokazać obrazy z trzema słowami nierozdzielnymi : zaraza, pocieszenie i podjęcie na nowo pielgrzymiej drogi. Na te trzy słowa najlepszym lekarstwem jest: POCIESZENIE. Właśnie dlatego pielgrzymi udają się do Matki Bożej Pocieszenia. Mówił także, że lekarstwo pocieszenia musi być tam gdzie jest zaraza, ponieważ ma w sobie moc. Ks. Jan mówił o wartości modlitwy różańcowej i dziękczynieniu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Ks. moderator wspomniał także, że przed Mszą św. około 10.30 odbędzie się Nabożeństwo przebłagalno-pokutne do Siedmiu Boleści Matki Bożej w procesji za ludzi, którzy w ostatnim czasie zmagali się z Covid – 19.

Ks. proboszcz Jerzy – kustosz Sanktuarium przybliżył nam bliżej historię tego miejsca. W 1946 r. bp. Franciszek Barda ogłosił obraz Matki Bożej za słynącymi łaskami. 31 sierpnia 1975 r. uroczystej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce dokonał kard. Karol Wojtyła. 22 października 1987 r. korony zostały skradzione. 2 czerwca 1991 r. w Rzeszowie rekoronował obraz papież Jan Paweł II podczas swojej czwartej pielgrzymki do Ojczyzny. W 1680 r. pewna wdowa wyprosiła u stóp obrazu zdrowie dla swojego syna. Obraz ten według legendy był zawieszony na drzewie obok cudownego źródełka i po tym zdarzeniu rozniosła się wieść o mocy cudownego malowidła. Niedługo potem postawiono drewnianą kapliczkę, do której przeniesiono Matkę Bożą Pocieszenia. W 1743 r. sporządzono pierwsze świadectwo o cudzie. Liczba cudów sięga ok. 300 i wciąż wzrasta. Po rekoronacji cudownego obrazu , ruch pielgrzymkowy znacznie wzrósł. Obecnie nad źródłem stoi murowana kapliczka zw. studzienką. Powstała na początku XX w. w neogotyckim stylu. W jej wnętrzu mieści się kamienna studnia, a ściany zdobi polichromia, która ukazuje historię sanktuarium. Ks. proboszcz wspomniał, że cieszy się iż przybyliśmy do Matki Bożej podziękować Jej za to,  że nam pomaga, za naszą archidiecezję, za Ojca Świętego, za cud w Kanie Galilejskiej, za wszystkie łaski, które otrzymaliśmy w naszym życiu, za doroczną pielgrzymkę Róż Różańcowych, za Maryję, że jest naszą Matką, za kapłanów, którzy przybyli z nami i którzy głoszą Dobrą Nowinę, za wszystkie siostry zakonne, za obecne wszystkie dzieci. Przytul ich do swego serca, niech będą szczęśliwe i radosne, za to, że możemy spotykać się z Tobą na modlitwie różańcowej, za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Elżbietę Różę Czacką, za dzieło ,które pozostawiła po sobie w Laskach dla osób niewidomychMARYJO dziękujemy Ci….takimi słowami dziękowaliśmy za każde wezwanie. Maryja jest nie tylko Matką Pocieszenia, ale jest naszą Pociechą.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył arcybiskup Adam Szal, a Słowo Boże wygłosił arcybiskup Józef Michalik . W Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce miała miejsce nie tylko Pielgrzymka Róż Żywego Różańca, ale również dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Arcybiskup Józef Michalik podczas homilii  zwrócił uwagę na wartości człowieka, na jego dzieło, na wychowanie w rodzinie i wspólną modlitwę. Podczas homilii cytował wielokrotnie cytaty kard .Wyszyńskiego. Przez całe życie uczył nas o Bogu prawdziwym, który jest miłością i miłosierdziem. Mówił również dobrze, że jesteście wierni różańcowej modlitwie. Nie wypuszczajcie różańca z rąk.  Natomiast arcybiskup Adam Szal na zakończenie przypomniał o ważności i znaczeniu dziedzictwa chrześcijańskiego i narodowego, o których mówił bł. kard. Stefan Wyszyński, czyli m.in. o wartości prawdy w wychowaniu młodych pokoleń, o godności człowieka. Po nabożeństwie zostały poświęcone tajemnice różańcowe dla dzieci, które zawiązały nowo powstałą różę. Nastąpiło przekazanie Sztandaru Róż Żywego Różańca parafii Przysietnica koło Brzozowa i wręczenie Złotej Róży Matce Bożej Pocieszenia w Jodłówce.

Na zakończenie Mszy św. arcybiskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa wszystkim zebranym pielgrzymom i kapłanom. Dla wszystkich pielgrzymów duchowych i świeckich został przygotowany poczęstunek. Po poczęstunku wszyscy udaliśmy się w drogę powrotną do swoich domów ze śpiewem na ustach. Bóg zapłać za udaną Pielgrzymkę ks. proboszczowi Mariuszowi i wszystkim biorącym w niej udział.                Szczęść Boże!

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk