PARAFIALNA PIELGRZYMKA

PARAFIALNA PIELGRZYMKA NA 1050-LECIE CHRZTU POLSKI

09 – 11 września 2016 r.

         Rok Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, nasza parafia uczciła między innymi pielgrzymką,  zainicjowaną przez  Akcję Katolicką Parafialnego Oddziału w Piskorowicach do miejsc związanych z początkiem państwa polskiego.

W dniu 09 września 2016 r. wieczorem, po zajęciu miejsc w autokarze, wyruszyliśmy w drogę pod przewodnictwem naszego duszpasterza – ks. proboszcza Mariusza Kilara.

20160910_084014Po całonocnej podróży, wczesnym rankiem dotarliśmy do Sanktuarium w Licheniu. O godz. 600 uczestniczyliśmy we Mszy św. , następnie zwiedzaliśmy Bazylikę oraz Golgotę. W tym dniu odbywały się tam uroczystości dziękczynienia za kanonizację Ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia  Księży Marianów.

Następnie udaliśmy się w kierunku Gniezna. „Z modlitwą na ustach” oraz śpiewem pieśni patriotycznych, przyjechaliśmy na wzgórze Lecha, do katedry, która jest świadkiem rodzącego się państwa polskiego. Tutaj w 1000 roku odbył się słynny „zjazd gnieźnieński” , a w 1025 r. był koronowany Bolesław Chrobry – król Polski  oraz kilku innych władców Polski.

W katedrze znajdują się relikwie św. Wojciecha – Głównego Patrona Polski oraz ?;zabytkowe „drzwi gnieźnieńskie”, na których przedstawione są sceny z życia św. Wojciecha.

Kolejną atrakcją pielgrzymki było zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego, gdzie znajdują się bezcenne eksponaty, takie jak kielich św. Wojciecha z X wieku, kielich Dąbrówki z XII w. , pierścienie romańskie, popiersia apostołów Piotra i Pawła z 1705 r. W muzeum oglądaliśmy też wystawę z obchodów  Millenium Chrztu Polski – 1966 r. którym  przewodniczył ówczesny Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

Potem pojechaliśmy do Poznania, siedziby pierwszych władców Polski. Głównym obiektem, który zwiedziliśmy była Katedra na Ostrowie Tumskim. Jest ona jednym z domniemanych miejsc Chrztu Polski oprócz Gniezna i Lednicy. Może właśnie tutaj  władca Polan, Mieszko I przyjął chrzest, który rozpoczął proces chrystianizacji ziem polskich.

Jednym z ciekawych i bardzo cennych eksponatów w katedrze jest płyta nagrobna Uriela Górki z XV w., który ufundował ją dla swojego ojca u rodziny Vischerów w Norymberdze. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki gotyckiej w Polsce. Bardzo cennym eksponatem jest też oryginalny miecz św. Piotra, którym miał nim obciąć ucho Malchosa podczas pojmania Jezusa w  Getsemani.

W Muzeum Archeologicznym oglądaliśmy projekcję multimedialną na temat tworzenia wałów obronnych i przeciwpowodziowych z początków państwa polskiego, których pozostałości widzieliśmy pod szklaną podłogą. Następnie przewodnik oprowadzał nas po mieście, gdzie przy Zamku Królewskim, najstarszej rezydencji królewskiej w Polsce,  wzniesionym przez Przemysła II były odgrywane scenki historyczne z udziałem młodszych i starszych uczestników pielgrzymki oraz zagadki, gdzie można było sprawdzić naszą znajomość łaciny. Poznaliśmy również historię „rogali  św. Marcina”, które mieliśmy okazję degustować.

Tak upłynęła nam sobota 10 września, a po śniadaniu w niedzielę wyjechaliśmy do Wrocławia śpiewając pieśni patriotyczne i rozważając chwalebne tajemnice różańca. Plany turystyczne pokrzyżował nam „wrocławski maraton 2016”, przez co straciliśmy kilka godzin stojąc w „korkach”. Jednak udało nam się spotkać z przewodnikiem, który oprowadził nas po pięknych i ciekawych zakątkach Wrocławia. Zaczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, który był kiedyś enklawą władz kościelnych,  jak Watykan w Rzymie.

Cały Ostrów Tumski oświetlony jest latarniami gazowymi. Codziennie o zmierzchu  zapala je latarnik ubrany w pelerynę i melonik, a o świcie gasi. Charakterystyczne światło lamp stwarza niepowtarzalny klimat starego miasta nocą.

?;

Jednym z najcenniejszych zabytków stolicy Dolnego Śląska jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela, która w czasie II wojny światowej była doszczętnie zniszczona. Po wyzwoleniu Wrocław znalazł się w granicach Polski, katedrę  odbudowano. Zaczęto kompletować jej wyposażenie. Ołtarz przywieziono z Lublina, stalle z katedry św. Wincentego,  organy  z Hali Stulecia oraz obraz Matki Bożej Sobieskiej z Międzylesia – prezent dla króla Jana III Sobieskiego od papieża Innocentego XI za wiktorię wiedeńską. (W 1997 r. na Kongresie Eucharystycznym, papież Jan Paweł II koronował ten obraz). We Wrocławiu jest bardzo dużo kościołów. Ciekawostką jest kościół św. Krzyża z XIII w., który stoi na kościele św. Bartłomieja. Wrocław położony jest na wyspach, ma 120 mostów. Jednym z nich jest „Most Tumski” zwany „Mostem zakochanych”, podobnie jak „Most Karola” w Pradze. Zakochani na znak swojej miłości zapinają na poręczach swoje kłódeczki, a klucze wrzucają do rzeki, co symbolizuje ich dozgonną miłość.

We Wrocławiu znajduje się OSSOLINEUM – Zakład Narodowy im. Ossolińskich, który ze Lwowa po wojnie został przeniesiony do Polski. Polska odzyskała tylko około 20% zbiorów. Znajdują się tam m. in. rękopisy czołowy polskich pisarzy i poetów oraz mapy, grafiki, monety.

W 2016 r. Wrocław pełni bardzo prestiżową rolę Światowej Stolicy Książki UNESCO. Z tej okazji powstało tu muzeum „Pana Tadeusza”, które mieści się w jednej z kamienic rynku. Nieopodal Ossolineum stoi gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest drugą po Uniwersytecie Jagiellońskim najstarsza  wyższą uczelnią w Polsce. Z Wrocławia pochodzi 15 noblistów różnych narodowości.

Wrocław jest miastem krasnali, których historia zaczęła się w „stanie wojennym”(1981-1983). Wtedy to powstała „Pomarańczowa Alternatywa”, która organizowała różne happeningi, wyśmiewała zakłamanie i obłudę systemu komunistycznego. Krasnale zawładnęły „sercem Wrocławian”. Fundują je różne instytucje, firmy, osoby prywatne. Te przesympatyczne skrzaty można spotkać wszędzie.

Po długim spacerze, dotarliśmy na rynek, który tętni życiem całą dobę. Miasto ma bardzo dobrą lokalizację geograficzną.  Krzyżowały się tu szlaki handlowe: bursztynowy oraz solny, co miało duży wpływ na jego rozwój. Na rynku znajduje się ratusz z bogato zdobioną elewacją, który budowano około 200 lat, zakończono w XVI w. W ratuszu mieścił się sąd, a na placu przed ratuszem stoi kopia zabytkowego pręgierza, gdzie wymierzano sprawiedliwość po ogłoszeniu wyroków. Jednym ze skazanych, był znany artysta rzeźbiarz – Wit Stwosz za fałszerstwo weksla.

Po spacerze i posiłku, udaliśmy się w drogę powrotną.

Wdzięczność Bogu i Matce Najświętszej za wspaniałą pielgrzymkę, szczęśliwy powrót a także  wspólnie spędzony czas, okazaliśmy śpiewem piosenek maryjnych i patriotycznych oraz modlitwą.

 

Anna Rudnicka

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk