ODPUST „PORCJUNKULI” W LEŻAJSKIM KLASZTORZE

 

   L W dniu 2 sierpnia 2018 r. odbyła się doroczna, parafialna  pielgrzymka do Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Zebraliśmy się w Kościele Parafialnym w Piskorowicach przed godziną 7 : 00. Ks. kanonik Wincenty Skrobacz pobłogosławił nas , uformowaliśmy kolumnę i wyruszyliśmy w drogę. Krzyż nieśli na zmianę ministranci, członkowie i sympatycy  Akcji Katolickiej, a nagłośnienie – wysportowani młodzieńcy. Czas umilały nam śpiewane piosenki pielgrzymkowe i modlitwa. Na początku odśpiewaliśmy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie ks. proboszcz Mariusz Kilar przypomniał historię Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w epoce PRL-u. Poszczególne parafie witały tylko symbole: same puste ramy obrazu, świecę i ewangeliarz.  Wizerunek Matki Bożej został „aresztowany” przez władze komunistyczne, co przyniosło odwrotny skutek od zamierzonego. Owoce duchowe peregrynacji były bardzo obfite. Ks. proboszcz opowiedział też wiele faktów z życia św. Franciszka, założyciela zakonu franciszkanów, przypomniał również warunki zyskania odpustu zupełnego. Usłyszeliśmy także o rocznicy Powstania Warszawskiego.

Po kilku kilometrach, dołączyli do nas pątnicy w Rzuchowa. Liczniejszą grupą przekroczyliśmy rzekę San, testując nowy  mostowy obiekt. W Wierzawicach,  była przerwa  na zasłużony odpoczynek oraz  „małe co nieco”.   Po dawce świeżej energii i regeneracji sił  ruszyliśmy dalej.  W modlitwie różańcowej rozważaliśmy tajemnice światła.  Krocząc ulicami Leżajska, dotarliśmy do Klasztoru. Przed Cudownym Obrazem pokłoniliśmy się Matce Bożej i  za Jej pośrednictwem powierzyliśmy Bogu swoje osobiste intencje pielgrzymkowe oraz Ojczyznę. Następnie można było skorzystać z sakramentu pokuty, by zyskać odpust zupełny „Porcjunkuli”, który jest związany z postacią św. Franciszka z Asyżu, a udzielany w Święto Matki Bożej Anielskiej w każdym kościele parafialnym.

Punktem kulminacyjnym Święta „Porcjunkuli” była  uroczysta, koncelebrowana Suma Odpustowa pod przewodnictwem Opata Zakonu Cystersów z Wąchocka, ojca Eugeniusza Augustyna,  z udziałem m. in. naszych duszpasterzy: ks. proboszcza Mariusza Kilara i ks. kanonika Wincentego Skrobacza, która rozpoczęła się o godz. 11 : 00. Nasi księża modlili się w intencji Ojczyzny oraz pielgrzymów.

W homilii, o. Eugeniusz mówił, że życie ludzi można podzielić na trzy kategorie. Życie „pielgrzyma” ma wymiar duchowy i prowadzi do zbawienia, życie „turysty” nie ma wymiaru duchowego, a życie „tułacza” nie ma żadnego celu. Wspominał też, że dzisiejszy odpust „Porcjunkuli” zawdzięczamy św. Franciszkowi, który wyprosił go u Boga dla całego świata. Kiedyś zyskanie odpustu zupełnego było bardzo utrudnione, trzeba było np. odbyć pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Na koniec zaśpiewaliśmy hymn MAGNIFICAT.

Pożegnanie nie obyło się bez żartów o Wąchocku opowiedzianych przez samego Opata Eugeniusza Augustyna, jako  że on stamtąd przyjechał.

Pokrzepieni Chlebem Eucharystycznym, pełni radości i pokoju, wdzięczni Bogu i Matce Najświętszej za udaną pielgrzymkę , udaliśmy się w drogę powrotną.

Anna Rudnicka

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk