Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

niedziela palmowaW Niedzielę Palmową poświęcenie palm na każdej Mszy Świętej.

Niedziela Palmowa nazywana jest Niedzielą Męki Pańskiej. W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień, najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym. Liturgią tego dnia jest pamiątka uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: ,,Hosanna Synowi Dawidowemu: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”, o tym wydarzeniu piszą wszyscy czterej Ewangeliści, św. Mateusz, św. Marek, św. Łukasz, św. Jan. Jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa – Świąt Wielkanocnych. Palma w tradycji chrześcijańskiej była znakiem zwycięstwa, a męczennicy w pierwszych wiekach chrześcijaństwa byli przedstawiani z palmą w ręku. Kluczowe są dwa momenty Niedzieli Palmowej: radosna – procesja z palmami oraz czytanie  Ewangelii – Męki Pańskiej, według jednego z trzech Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza. Natomiast podczas liturgii Wielkiego Piątku czyta się Mękę Pańską wg. św. Jana. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego człowieka i umacnia w tym trudnym czasie pandemii.

                                                                                                    Szczęść Boże!

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk