Podsumowanie roku, sprawozdanie finansowe, życzenia

Mrok czy światło Nowego Roku?

Nowy Rok, na którego progu właśnie stajemy stawia przed nami pytanie, jaki będzie co przyniesie. Czy będzie dobry, czy nie będzie taki, jak ten mijający? Zarazem końcówka roku skłania do podsumowań i bilansów.

nuty1Rok 2020 narzuca tematy: pandemia, statystyki zgonów, wybory polityczne, ograniczenia społeczne, wizja utraty pracy i zapaści gospodarczej, obrazoburcze marsze, profanacje świętości i wartości, obietnica pieniędzy unijnych, osiągnięcia artystów, zwycięstwa sportowców itd.

Również w Kościele zauważamy wiele niepokojących zdarzeń: pustki w świątyni, nieszczęśliwe skutki lockdownu, odejścia od niedzielnej mszy, obawa porzucenia wiary, strach przed zakażeniem itp.

To wszystko prawda. Roztropny człowiek nie może bagatelizować zagrożeń. Ale również człowiek wierzący nie może zapominać o Bożej opatrzności, Bożej opiece, o powierzeniu się Bogu. Nie zaniedbując przepisów i zdrowego rozsądku, pełni ufności możemy to skwitować zdaniem: „Co Bóg da”.

Zatem, co Bóg dał a czas i świat przyniósł nam w kończącym się 2020 roku?

1. Najpierw statystyka duszpasterska:

chrztów – 14 dzieci;
    do Pierwszej Komunii – 14 dzieci;
    bierzmowanie się nie odbyło;
    ślubów – 4 pary;
    chorych w I piątki – 7, przed świętami 18 osób;
    pogrzebów – 27 osób.

(Ogólnopolski problem demograficzny, społeczny, szkolny, duszpasterski… – mała liczba urodzeń. Dwukrotnie więcej zgonów! Jest to również odpowiedzialność przed narodem, państwem, przed ojczyzną, przed Bogiem!)

2. Sprawozdanie finansowe

– wpłaty diecezjalne (Kuria, WSD, Caritas, charytatywne), gazety – 23.700 zł;
– opłaty bieżące (gospodarcze, liturgiczne) – 5.380 zł;
– za wywózkę kontenera z cmentarza – 3.980
– zapłata za pracę gospodyni, organisty, kościelnego – 16.300 zł.

Inwestycje parafialne w 2020 r.:

– kompostownik na cmentarzu – 1.000 zł;
– ogrodzenie przy plebanii – 1.900 zł;
– podjazd dla wózków inwalidzkich – 10.000 zł (nie zapłacone);
– kamera w kościele – 3.200 zł;
– witraże nad chórem (projekt, wykonanie, scalenie) – 28.900 zł;
– kompletna wymiana okien w kościele – 123.923 zł.

Razem wydatki: około 232.400 zł.

1. Wdzięczność.

Koniec roku skłania nas do wdzięczności wobec Pana Boga i ludzi. Najpierw chciałbym podziękować Panu Kościelnemu za jego sumienną i wytrwałą pracę, za punktualność, pracowitość i upór. Życzę mu zdrowia, a także błogosławieństwa Bożego z okazji imienin. Serdecznie dziękuję Panu Organiście. Obecność organisty jest niezbędna. Wiedza o tym ci parafianie, którzy sami muszą sobie intonować pieśni, lub liczą na księdza (a to nie zawsze z dobrym efektem). „Bóg zapłać” za zaangażowanie i pomoc w tworzeniu świętej liturgii – modlitwy. Dziękuję Pani Gospodyni za smaczne obiady i porządek na plebanii, szczególnie dziękuję za czas, gdy na plebanii przebywał chory ks. Kanonik. Teraz „Bóg zapłać” również za ten zmniejszony zakres pracy. Dziękuję ministrantom, którzy jednak trochę przychodzą mimo czasu pandemii. Dziękuję Scholi za inicjatywy nowych pieśni i piosenek. Dziękuję za ich cierpliwość, gdy na pytanie „Ile jeszcze piosenek zostało do przećwiczenia” słyszą odpowiedz: „Jeszcze tylko dwie. Oraz… psalm, Alleluja, części stałe Mszy…” Zapewniam, że wspólnie z Panem Organistą i ministrantami (i z księdzem rzecz jasna tworzą piękno liturgii).

Teraz pragnę podziękować szczególnie niektórym parafianom: Panom Marianowi Nyczowi, Stanisławowi Ćwikle i Mieczysławowi Nowakowi za pracę przy kompostowniku. Im także za pracę przy ogrodzeniu plebani, przede wszystkim Panu Michałowi Kowalowi. Dziękuję za wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych Panom Mateuszowi i Tadeuszowi Muchom. Szczególne słowa podziękowania kieruję wobec Pana Andrzeja Tokarza za całkowicie nieodpłatne udostępnienie rusztowania podczas wymiany okien w kościele. Serdeczne i wielkie „Bóg zapłać” – myślę – w imieniu wszystkich parafian. Dziękuję Panom z Firmy Euro-Okna za wiele tygodni pracy przy wymianie okien oraz Panom z Firmy internetowej za ustawienie kamery.

Wreszcie chcę podziękować publicznie śp. Księdzu Kanonikowi, który – jak to mówimy, z góry na nas patrzy. W imieniu parafian podziękować za jego 37 letnią posługę, służbę kapłańską – sakramentalną, gdy włączał do wspólnoty Kościoła, dawał Pana Boga w Komunii, wiązał małżeństwa, wyprawiał umierających na drugi świat, stawał przy ołtarzu, przy ambonie, w konfesjonale uwalniając od grzechów. Niech mu dobry Bóg wynagrodzi.

Na koniec dziękuję Wam – Drodzy Parafianie. Dzieciom dziękuję za radość i szczęście, które od nich promieniuje. Młodzieży dziękuję za ich pomysły, entuzjazm, również za przekorę i zobowiązanie dla duszpasterza. Dorosłym i starszym za świadectwo pracy i stałość wiary. To jest to właśnie, czego  bardzo nam obecnie potrzeba w dobie pandemii, odejścia od Kościoła, otwartej agresji i nienawiści do ludzi wierzących. „Bóg zapłać” Wam za trwanie w wierze.

4. Przeproszenie

Pragnę przeprosić tych wszystkich, których obraziłem słowem lub uczynkiem. Jeśli tak się stało, to zapewniam, że nie pochodzi to ze złej woli, ale z ludzkiej ułomności, zdenerwowania, niedopatrzenia. Jeśli kogo zgorszyłem, to proszę mi wybaczyć. Zapewniam również, że mam świadomość straszliwych słów Chrystusa: „gorszycielowi lepiej zawiązać kamień młyński u szyi i rzucić w morze”.

1. Życzenia.

Rozpoczynamy Nowy Rok. Jakbyśmy otwierali drzwi zupełnie nieznanego mieszkania, do którego wpada zaledwie mała stróżka światła. Tym światłem są nasze marzenia, plany, postanowienia. Życzę Wam wszystkim, Drodzy Parafianie, abyście spełnili w Nowym Roku (i w następnych) swoje marzenia, byście realizowali zamiary i aby udało się Wam dochować postanowień. Życzę, aby nie brakowało Wam pracy i pieniędzy, szczęścia i miłości. Byście stanowili szczęśliwe rodziny. Niech rozpoczynający się 2021 rok będzie przede wszystkim mieszkaniem oświeconym przez Światło, którym jest Jezus Chrystus!