Jubileuszowe obchody Święta Niepodległości

 

 

p,,lW roku bieżącym mija setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji przez cały rok odbywało się wiele imprez okolicznościowych.  Znakiem zewnętrznym wielkiego świętowania  są widoczne wszędzie biało-czerwone akcenty. Na posesjach powiewają flagi w narodowych barwach, w kościele białe i czerwone kwiaty  a na piersiach  dzieci i dorosłych,  kokardy i kotyliony.

Ostatni etap uroczystości w naszej parafii był rozłożony w czasie, ze względu na kumulację imprez w okolicy.

Podsumowaniem obchodów była uroczysta akademia w Szkole Podstawowej zorganizowana wspólnie z Ośrodkiem Kultury w dniu 9 listopada 2018 r.

 Dzieci i młodzież miejscowej szkoły odegrały kilka najważniejszych scen z przeszłości naszego narodu, (o bolesnym okresie zaborów, poprzez zrywy powstańcze, uchwalenie Konstytucji 3-go Maja, przyznanie nagród Nobla, do upragnionej  Niepodległości)  na podstawie autorskiego scenariusza ks. proboszcza Mariusza Kilara, pod kierunkiem Państwa Danuty i Krzysztofa Tarasków, Pani Teresy Dziedzic-Kabdani, Pani Agaty Kubat, Pani Marii Czapli oraz Pani Anny  Milkas-Nakoniecznej.

 Oprócz  gry aktorskiej  młodych wykonawców, ciekawym elementem były epokowe kostiumy i scenografia oraz tło muzyczne. Bardzo efektownym finałem akademii było wykonanie narodowego  tańca  „polonez”  z filmu „Pan Tadeusz”.

 Cały „spektakl” dostarczył wiele niezapomnianych wrażeń, był piękną lekcją historii oraz  patriotyzmu,  za co młodzi aktorzy otrzymali „owacje na stojąco”.

W w/w uroczystości brały udział zaproszone delegacje:  Rady  Gminy, Rady Sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Rodziców oraz  rodzina majora Macieja Rudnickiego.

 Po części artystycznej odbył się przemarsz  pod „Dąb Katyński”, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie bohaterom walczącym za wolność Ojczyzny.

Uwieńczeniem całorocznych obchodów Święta Niepodległości była uroczysta  dziękczynna Msza Święta w kościele parafialnym,  sprawowana przez ks. proboszcza Mariusza Kilara w niedzielę dnia 11 listopada 2018 r.

W odświętną  oprawę   liturgiczną  zaangażowała się  Akcja Katolicka.

W okolicznościowym kazaniu, ks. proboszcz mówił o tęsknocie Polaków za wolną Ojczyzną, w okresie zaborów, cytując słowa wiersza naszego wybitnego poety Cypriana Kamila Norwida

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba….

Tęskno mi, Panie…”.

 Wymieniał „Ojców Niepodległości” z imienia i nazwiska a także bohaterów bezimiennych, o których również powinniśmy pamiętać. Zwrócił uwagę, że wiele zawdzięczamy Opatrzności Bożej, jak choćby zwycięstwo nad Bolszewikami zwane „cudem  nad Wisłą” w 1920 r. Usłyszeliśmy również o współczesnym patriotyzmie.

O godz. 12:00 rozległ się dźwięk dzwonów, następnie wszyscy uczestnicy Eucharystii odśpiewali  pieśń „Boże coś Polskę…” oraz Hymn  Polski jako hołd oddany Niepodległej Ojczyźnie.

Kontynuacją jubileuszowego świętowania był jeszcze poniedziałek  12 listopada 2018 r. – dodatkowy dzień wolny, którego wieczór  spędziliśmy na  śpiewaniu pieśni patriotycznych w Ośrodku Kultury. Wspólne śpiewanie poprzedzone było złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w hołdzie poległym za Ojczyznę. Minutą ciszy uczciliśmy ich pamięć.  Podczas  wieczoru mieliśmy okazję poznać autorów oraz historię śpiewanych pieśni, które łączyły naszych rodaków w trudnych momentach, dodawały odwago żołnierzom przed walką, budziły nadzieje emigrantom, wychowywały młodzież a w bliższych nam czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z cenzurą.

Dobremu Bogu oraz naszym przodkom zawdzięczamy to, że dziś żyjemy  w wolnym, bezpiecznym kraju,   możemy uczyć  się i pracować dla dobra naszych najbliższych, posługiwać się  językiem ojczystym, bez obaw wyznawać wiarę, którą przyjęliśmy na chrzcie świętym.

Z całego serca  raz jeszcze,  za wszystko  BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI !

Anna Rudnicka

 

 

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk