Błogosławiona Rodzina Ulmów! Bogu niech będą dzięki

Błogosławiona Rodzina Ulmów! Bogu niech będą dzięki. 

beatyfikacja-jzefa-i-wiktorii-ulmw-z-dziemi-markowa-10092023_53176404442_o

Błogosławiona Rodzina Ulmów oraz siedmioro ich dzieci, to polska rodzina pochodząca ze wsi Markowa na Podkarpaciu. Za swoje dobro i świadectwo wiary zostali zamordowani przez niemieckich okupantów 24 marca 1944 roku. Od 1942 roku ukrywali u siebie osiem osób pochodzenia żydowskiego. Proces beatyfikacyjny rodziny trwał 20 lat. 10 września 2023 roku w Markowej odbyła się uroczysta beatyfikacja. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych została wyniesiona cała rodzina.

Centrum uroczystości beatyfikacyjnej była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył kard. Marcello Semeraro, Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Metropolita Przemyski abp Adam Szal na początku Eucharystii skierował słowa pozdrowienia dla przybyłych kardynałów, biskupów i kapłanów, zaproszonych gości oraz licznie pielgrzymujących wiernych.

Głównym punktem uroczystości beatyfikacyjnej, była prośba Metropolity Przemyskiego o wpisanie Sług Bożych Rodziny Ulmów do grona Błogosławionych, po którym kard. Semeraro odczytał uroczysty List Ojca Świętego Franciszka. Wyznaczył również, Wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów na dzień 7 lipca czyli w dniu, w którym Józef i Wiktoria zawarli sakrament małżeństwa.

Moment beatyfikacji zwieńczyło odsłonięcie obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów oraz wniesienie do prezbiterium relikwiarza, zawierającego wyszczególnione relikwie dziewięciorga nowych męczenników.

Kardynał Semeraro w homilii ; ‚‚Nowi Błogosławieni są nam ofiarowani jako orędownicy u Pana Boga, abyśmy mogli powierzyć im naszą codzienność, nasze nadzieje, radości, potrzeby i zmartwienia”. Szczególnie zwrócił jeszcze uwagę na maleńkie dziecko, które Wiktoria nosiła pod sercem – Chociaż nie miało jeszcze imienia, dzisiaj nazywamy je Błogosławionym.

Po Komunii Świętej, za pośrednictwem transmisji z Watykanu, w ramach niedzielnej modlitwy na Anioł Pański, wszyscy pątnicy mieli okazję łączyć się z Ojcem Świętym Franciszkiem. 

Papież zwracając się do Polaków, mówił o błogosławionej Rodzinie Ulmów; – Ta rodzina, która była promieniem światła podczas II wojny światowej niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra, względem potrzebujących. Apelował również o przywrócenie pokoju na świecie i modlitwę w intencji udręczonego narodu ukraińskiego. 

Po zakończonej liturgii beatyfikacyjnej głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda.

 

10.09.2023 Markowa, Polska. Beatyfikacja Rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich sześcioro dzieci - Stasia, Basia, Władziu, Franio, Antoś, Marysia - i jedno nienarodzone, którzy są pierwszą w historii Kościoła całą rodziną wyniesioną na ołtarze. Msza beatyfikacyjna celebrowana przez kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

  Ponad trzydziestu Parafian z naszej parafii, wspólnie z ks. proboszczem Mariuszem uczestniczyło w uroczystościach w Markowej. Chcemy złożyć podziękowania dla ks. Mariusza, za możliwość wyjazdu na Beatyfikację Rodziny Ulmów; – naszej polskiej rodziny. 

                                                                                                                Wielkie – Bóg Zapłać! 

 

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk