Akcja Katolicka z Piskorowic w audycji Radia Fara

Radio Fara w czwartki o godz. 20:00 prezentuje audycje radiowe poświęcone Akcji Katolickiej z Archidiecezji Przemyskiej. W ubiegły czwartek, tj. 12.01.2017 r. można było wysłuchać audycji radiowej poświęconej Akcji Katolickiej z Piskorowic. Prezes AK – Eugenia Dudek prezentowała historię Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

Osoby zainteresowane tą audycją zapraszamy do jej odsłuchania na stronie Radia  Fara (w przyjaznych linkach) w „Archiwum MP3”.

Dla tych, co nie mają możliwości odsłuchania audycji podaję poniżej pełny tekst nagrania.

 

„Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Piskorowicach został powołany dekretem ks. abpa Józefa Michalika w listopadzie 2005 r. w Przemyślu, podczas uroczystości Chrystusa Króla.

POAK liczył wtedy 17 członków zwyczajnych. Asystentem Parafialnym został              ks. Wincenty Skrobacz, a Prezesem Oddziału – Eugenia Dudek.

Na przestrzeni lat 2005-2016 zmieniał się skład osobowy POAK.

Niektórzy członkowie szybko zorientowali się, że Akcja Katolicka, to nie jest to, w czym chcą być i w co się angażować. Stowarzyszenie nasze wymaga od nas pewnej dyspozycyjności i poświęcenia własnego czasu w sprawy Kościoła.  Na przestrzeni lat wypisało się 5 osób i 1 członek zmarł.  22 lutego 2010 r. pożegnaliśmy członka POAK, wspaniałego człowieka – Ryszarda Nogę.

            Jest też pozytywny akcent, bo pozyskano 2 nowych członków i kilka osób jest zainteresowanych wstąpieniem w szeregi  AK. Odbywają obecnie staż  kandydacki.                      

Obecnie POAK w Piskorowicach liczy 10 członków zwyczajnych i 3 członków wspierających.

Skład Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Piskorowicach przedstawia się następująco:

ks. Mariusz Kilar – Asystent Parafialny (od 24.08.2014 – nadal)

Zarząd w składzie:

 1. Eugenia Dudek – Prezes
 2. Danuta Tarasek – Z-ca Prezesa
 3. Teresa Dziedzic-Kabdani – Sekretarz
 4. Elżbieta Bukowińska – Skarbnik
 5. Genowefa Blok – Członek Zarządu

Komisja Rewizyjna w składzie:

 1. Bożena Gawaluch
 2. Elżbieta Kucło
 3. Zofia Noga

Pozostali członkowie zwyczajni:

 1. Anna Rudnicka
 2. Krzysztof Tarasek

 POAK w Piskorowicach realizuje corocznie działalność na podstawie własnego Planu Pracy opracowanego i zatwierdzonego przez Oddział,  zgodnego  z Programem Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej.

 Najważniejsze punkty działalności POAK w Piskorowicach to:

 • Spotkania formacyjne,
 • Udział w wiosennych i jesiennych dniach skupienia,
 • Prowadzenie drogi krzyżowej w Wielki Piątek,
 • Uczestnictwo w pielgrzymkach do Strachociny, Częstochowy, Przemyśla,
 • Uczestnictwo w dorocznej pielgrzymce do Leżajska w święto Matki Boskiej Anielskiej,
 • Organizacja spotkania opłatkowego,
 • Udział w rekolekcjach dla prezesów w Strachocinie,
 • Tworzenie dokumentacji POAK.

            Nasza Akcja Katolicka jest stosunkowo młoda, bo liczy zaledwie 11lat. Tworząc nasz parafialny oddział  wszyscy uczyliśmy się, czym jest AK. Mogę powiedzieć z całą stanowczością, że przynależność do Akcji zbliżyła nas do Boga i pogłębiła naszą wiarę. Jesteśmy zaangażowani w uczestnictwo w pielgrzymkach, głównie do Strachociny i Przemyśla, a także do naszego leżajskiego sanktuarium. Byliśmy też nieraz na Jasnej Górze. Niejednokrotnie słuchaliśmy Słowa Bożego wygłoszonego przez ks. arc. Józefa Michalika oraz przez ks. prałata Józefa Niżnika podczas tych pielgrzymek, czy wiosennych i jesiennych dni skupienia. Wiara przecież rodzi się z tego, co się słyszy.

Naszym zwyczajem parafialnym stało się prowadzenie drogi krzyżowej w Wielki Piątek i organizowanie spotkania opłatkowego.

Jestem zadowolona z utworzenia na stronie parafii zakładki: „Aktualności z życia AK”, gdzie zamieszczane są informacje z wydarzeń naszego POAK, przygotowywane przez naszych członków.

Ważnym zadaniem POAK, z czego jest on rozliczany przez DIAK, jest tworzenie dokumentacji, czyli opracowywanie planu pracy  i sprawozdania z każdego roku oraz rozliczanie składek członkowskich. Podkreślam, że zadania te są przez nas zawsze zrealizowane.

             Na spotkaniach formacyjnych rodzą się różne pomysły, prowadzone są ciekawe dyskusje na różne tematy, nie tylko katolickie. Wspólnie mobilizujemy się do pracy, aktywności na rzecz Kościoła i AK. Pomysły często są wdrażane w życie.

             W  ubiegłym roku w dniach 10-11 października miała miejsce parafialna, prawie 40-osobowa pielgrzymka do Krakowa i Częstochowy, zorganizowana z inicjatywy POAK. Mogliśmy zwiedzać i podziwiać krakowski Wawel, Katedrę, zobaczyć Kryptę Ś.P. Marii i Lecha Kaczyńskich,  zachwycać się Ołtarzem Wita Stwosza w Kościele Mariackim, czy  posłuchać hejnału z Wieży Mariackiej.    Modliliśmy się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przed Cudownym Obrazem Chrystusa Miłosiernego, ucałowaliśmy relikwie św. Siostry Faustyny i odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W Centrum Jana Pawła II „ Nie lękajcie się!” oglądaliśmy wystawę poświęconą Całunowi Turyńskiemu. W Częstochowie uczestniczyliśmy w  mszy św. w języku łacińskim. Zwiedziliśmy Bastion Św. Rocha, Arsenał, Skarbiec, Wieżę i odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach.

Wyjazd okazał się bardzo udany, wrażenia pozostaną w naszej pamięci i  zrodził się pomysł następnej pielgrzymki do Lichenia i Warszawy.

            Chcę tutaj,  dzisiaj przytoczyć świadectwo mojej koleżanki z Akcji Katolickiej – Ani Rudnickiej, której zaproponowałam wstąpienie do POAK. Jest ona od 2015r.   pełnoprawnym członkiem, bardzo aktywnym i tak opowiada o wstąpieniu do AK:  „Od kiedy powiedziałam Bogu TAK”, czuję wewnętrzny pokój i radość,  a w naszej wspólnocie AKcyjnej czuję się jak w rodzinie.  Swoją pogodą ducha staram się dzielić  z innymi. Wewnętrznie bardzo się zmieniłam. Teraz bardziej interesują mnie sprawy duchowe. Codziennie czytam Pismo Święte. Nie wyobrażam sobie dnia bez Słowa Bożego. Jeśli  nie uczestniczę we Mszy św. , to zapoznaję się z czytaniami przypadającymi na dany dzień. Dodaje mi to wewnętrznej energii.  Kiedyś w pracy, starsze koleżanki mówiły sobie, że jak będą na emeryturze, to przestawią się na życie duchowe, będą się więcej modlić, chodzić do kościoła. Ja pomyślałam, że zrobię tak samo.  Okazało się, że ode mnie,  Ktoś tego żąda   już!,   teraz! , natychmiast!   i ja do tego zaczęłam się stosować, a przy okazji sprawia mi to wielką przyjemność.”

            Ja też myślę, że nie ma na co czekać. Kto chce być bliżej Boga, przekazać swoją energię, czas, pomysły, chce ubogacać się duchowo, to zapraszam serdecznie do Akcji Katolickiej w Piskorowicach. Na początek wystarczy przyjść na spotkanie formacyjne.

            Dziękuję ks. Asystentowi – Mariuszowi,  jak i ubiegłemu Asystentowi – ks. Wincentemu, który zaproponował mi wstąpienie do AK oraz zgłosił mnie na pierwszego prezesa naszego oddziału, a Bóg chciał, że jestem nim, aż do dzisiaj     oraz dziękuję wszystkim członkom za wspólne realizowanie się w szeregach AK, za wzajemną współpracę, zaangażowanie, życzliwość.  Pragnę powtórzyć za ks. abpem.  J. Michalikiem z sierpniowego spotkania prezesów – „musimy siebie zawsze przezwyciężać dla celów wyższych, dla własnego uświęcenia”. Na pewno dobrym narzędziem, środkiem do realizacji tego celu jest Akcja Katolicka.

„Święty Andrzeju Bobolo – módl się za nami” „

Eugenia Dudek

Informacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Najnowsze wpisy

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk