Przegląd prasy katolickiej

NIEDZIELA  18 maja 2017 r -97. urodziny Jana Pawła II. Papież Polak największy z Polaków. Gdyby Jan Paweł II żył, to trzy dni temu obchodziłby swoje 97. urodziny. Jego wpływ na nas pozostaje wielki i błogosławiony. Papież Polak głosił Ewangelię z nową mocą, będąc we wszystkim wierny nauczaniu Jezusa. Ponadto: ,, Dzieci na ołtarzach”- 13 maja 2017 r. w 100 rocznicę pierwszego objawienia fatimskiego miała miejsce kanonizacja dwójki portugalskich pastuszków: Franciszka i Hiacynty Marto. Natomiast w Świdnicy w 100 rocznicę objawień w Fatimie, legat papieski kard. Zenon Grocholewski koronował cudowny obraz z katedry świdnickiej – Matka Boża Uzdrowienie Chorych.

GOŚĆ NIEDZIELNY  poleca: ,,Syria – Aleppo poświęcone Matce Bożej Fatimskiej”. Gdy Papież Franciszek kanonizował w Fatimie dwoje dzieci podczas Mszy świętej, zostało poświęcone syryjskie miasto Aleppo Matce Bożej Fatimskiej. W uroczystości wzięli udział kapłani i biskupi wszystkich katolickich obrządków działających w mieście. Zakończyła ją procesja z figurą darem portugalskiego sanktuarium dla Aleppo. Ponadto: ,,Czas to życie” – dawniej zawały leczyło się głównie dobrym słowem. 30 lat temu w Zabrzu dokonał się przełom w leczeniu zawałów serca. 210 minut to średni czas, jaki mija od wystąpienia bólu zawałowego do wykonania zabiegu przetkania zablokowanej tętnicy. Natomiast przeczytamy wywiad z arcybiskupem seniorem Michalikiem – ,,Konstytucja to nie eksperyment”. O tym, co powinno być zmienione w konstytucji, i o odpowiedzialności, jaka spoczywa na autorach nowych propozycji. Abp Józef Michalik – trzeba uznać Pana Boga za niezmienne źródło prawa, wartości i obiektywnego porządku prawnego.

ŹRÓDŁO  10 maja na placu św. Piotra w Watykanie Papież Franciszek zwrócił uwagę: Maryja, Matka nadziei. Oto fragment wypowiedzi Ojca św. ale jaki wymowny –  Maryja jawi się nam w tej chwili jako jedna z wielu matek naszego świata, odważnych aż do ostateczności, gdy chodzi o przyjęcie w swoim łonie historii nowego rodzącego się człowieka. Dlatego wszyscy Ją kochamy jako Matkę. Nie jesteśmy sierotami, mamy w niebie Matkę, to Święta Matka Boża. Oby w chwilach trudnych Maryja, Matka, którą Jezus podarował nam wszystkim, zawsze wspierała nasze kroki! Oby zawsze mówiła nam do serca: wstań, spójrz naprzód, spójrz na perspektywę. Bo jest Ona Matką nadziei.

CUDA I ŁASKI temat numeru: ,,Bł. ks. Władysław Bukowiński” – (1904 -1974) Apostoł Wschodu.  O ks. Bukowińskim pisała już wcześniej w innych numerach prasa katolicka, ale nadal przypominają wielką postać błogosławionego. Ponieważ ks. Władysław został pierwszym błogosławionym Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie. Papież Franciszek powiedział w Watykanie w dniu beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego – 11 września 2016 r. że w życiu zawsze okazywał wielką miłość dla najsłabszych i najbardziej potrzebujących, a jego świadectwo ukazuje się jako kondensacja uczynków miłosierdzia względem duszy i względem ciała. Był świadkiem Bożej miłości. Kapłan prześladowany za swą wiarę.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY  DO  CZYTANIA  WSZYSTKICH  GAZET  JAKIE  ROZPROWADZANE  SĄ  W  PARAFII: DUSZPASTERZE – KS. PROBOSZCZ  MARIUSZ  KILAR  I  KS. KANONIK  WINCENTY  SKROBACZ.