Przegląd prasy katolickiej

NIEDZIELA poleca:,,Święta Ziemia Islamu”, ,,Kościół na zielonej linii”, ,,Duch Jezusa a Duch świata”. Tematem tygodnika jest:,,Tajemnice Jasnej Góry” – Michał Sitek, fotograf i pasjonat – człowiek z pasją. Pasjonat swojego miasta łączy miłość do Matki Bożej Częstochowskiej z pasją do rodzinnego miasta i fotografii. W każdej wolnej chwili upamiętnia historię i piękno regionu. Spędził cztery lata w klasztorze paulińskim, mimo że ma żonę i dwoje dzieci. Każdą chwilę wykorzystywał na cyfrową dokumentację archiwalnych jasnogórskich zbiorów. Pan Michał pokazuje Częstochowę z lotu ptaka, w niezwykły sposób, bo z wysokości nieba. Możemy oglądać miasto , które jest domem dla setek tysięcy mieszkańców, a jednocześnie miastem pielgrzymów i turystów, którzy licznie odwiedzają duchową stolicę Polski. Ponadto: ,,Piękne święte życie” – droga na ołtarze. Hanna Chrzanowska, pielęgniarka i działaczka charytatywna, zachwycała swoją postawą wielu mieszkańców Krakowa. Osoba ciepła, dająca chorym nadzieję, tak bardzo potrzebną w leczeniu. Kardynał Karol Wojtyła dziękował Bogu za życie krakowskiej pielęgniarki. Świadkiem jej działalności był również kard. Stanisław Dziwisz- wrażliwość na los osób cierpiących.

GOŚĆ NIEDZIELNY – temat numeru: ,,Sposób na Adwent” – Roraty nad Wisłą są sprawdzoną receptą na przygotowanie do świąt. Polska tradycja pokazuje, że Roraty świetnie sprawdzają się jako element duszpasterstwa nad Wisłą. W czasach, gdy narzekamy na nieobecność młodszych pokoleń w kościele, mogą zgromadzić ponad setkę dzieciaków bardzo wcześnie rano. Takie świadectwo  dają państwo Miechówkowie z dziećmi, gdzie nie wyobrażają sobie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia bez uczestniczenia w Roratach. Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Dodaje mama dzieci, że w tym cały urok kiedy widzi się dziecko zaspane, ale radosne bo świecące się lampiony rozjaśniają ciemność i są nawiązaniem do przypowieści o pannach roztropnych. Tygodnik poleca również: ,,Módl się i pracuj”, ,,Łowca skalpów idzie do nieba”, Zmiana premiera” –jakim premierem była Beata Szydło, a jakim będzie Mateusz Morawiecki?

ŹRÓDŁO – poleca: ,,Artysta genialny” – Stanisław Wyspiański. Należy do najbardziej  znanych i najwyżej cenionych polskich artystów. Żył w latach 1869 -1907. Był człowiekiem wielu talentów: malarzem, poetą grafikiem, dramatopisarzem, scenografem reformatorem teatru, bezkompromisowym wizjonerem zapatrzonym w narodowe dziedzictwo kultury i sztuki. Urodzony i do śmierci związany z podwawelskim grodem, kochał Kraków, z jego dziejów i pamiątek czerpał natchnienie, a równocześnie odcisnął na nim swoje niezatarte piętno jako ten, który” go z tej miłości również nienawidził”. Monograficzna wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym stara się odsłonić rąbek tajemnicy jego genialnej sztuki. Poza malarstwem, takim dziełem niewątpliwie jest arcydramat, który wszyscy znamy ,,Wesele” – należący do najściślejszego kanonu kultury narodowej.

CUDA I ŁASKI BOŻE – miesięcznik opisuje -,, Objawienia Matki Słowa z Kibeho”. Na początku lat 80. XX w. Matka Boża objawiła się w afrykańskiej Rwandzie. Około 10 lat później w tej samej Rwandzie doszło do jednego z największych ludobójstw w dziejach świata. 15 sierpnia 1982 roku Matka Boża płakała w Kibeho w Rwandzie. Maryja ubolewała nad, tym że ludzie nie wierzą w Jej Syna, że mają zatwardziałe serca. Skarżyła się na nasze złe zachowanie, które charakteryzuje rozwiązłość obyczajów, upodobanie do zła, ciągły brak posłuchu dla przykazań Bożych. Maryja w Kibeho przyszła do swych dzieci jako płacząca Matka, która słucha swoich dzieci, radzi im, poucza, a kiedy trzeba nawet karze. Objawień było dużo i przez bardzo długi czas, ale elementy składające się na orędzie zostały wyjawione w czasie dwóch pierwszych lat objawień, to znaczy przed końcem 1983 r. Dziewica Maryja przekazuje swoim widzącym różne, ale nie sprzeczne ze sobą orędzia, z łatwością rozpoznaje się w nich wiele wspólnych punktów. Ogólnie biorąc, orędzie można by sprowadzić do następujących tematów: 1- pilne wezwanie do skruchy i przemiany serc. 2 -diagnoza moralnego stanu świata. 3 – głęboki smutek Dziewicy Maryi. 4 – wiara i brak wiary przyjdą niepostrzeżenie. 5 -zbawcze cierpienie. 6 -módlcie się nieustannie i szczerze. 7 – kult Maryi, urzeczywistniany przede wszystkim przez regularne i szczere odmawianie różańca. 8 – różaniec do siedmiu boleści Dziewicy Maryi. 9 – Dziewica Maryja pragnie, aby zbudowano kaplicę na pamiątkę jej objawienia się w Kibeho. 10 – módlcie się bez przerwy za Kościół, ponieważ w najbliższym czasie czekają go poważne przykrości. To co wydarzyło się w Rwandzie to także napomnienie dla nas polaków, abyśmy nikogo nie nienawidzili, abyśmy starali się wzajemnie zrozumieć i porozumieć. Abyśmy nad nasze ludzkie prawa przedkładali prawa Boże a w szczególności prawo najwyższe – miłości Boga i bliźniego. I to każdego bliźniego bez wyjątku – nie tylko członków własnej rodziny, własnego narodu, ludzi o tym samym kolorze skóry czy podobnie do nas myślących.

SERDECZNIE POLECAMY DO CZYTANIA PRASĘ KATOLICKĄ DUSZPASTERZE PARAFII : KS.MARIUSZ KILAR I KS.WINCENTY SKROBACZ