Przegląd prasy katolickiej

NIEDZIELA poleca: za tydzień kartka na wypominki – pamiętajmy o naszych zmarłych. Ponadto: ,, Pokaż miłość!” – ks. Jan Twardowski – śpieszmy się okazywać miłość naszym bliskim, gdyż tak szybko smutnieją. Nic nie daje nam większej motywacji do życia niż miłość. Każdy z nas ma w tym względzie jakieś zranienia czy obawy. Dzieci same upominają się o słowa i znaki miłości. Dorośli nie mają takiej odwagi. Natomiast największą sztuką, która świadczy o ogromnej dojrzałości, jest okazywanie miłości swoim bliskim, zanim oni zdążą o to poprosić. Mamy pięć języków miłości: Pierwszym jest – obdarzanie kochanej osoby podarunkami. Drugim  – to trafne dobrane słowa wdzięczności, pochwały, zachwytu drugą osobą. Trzecim językiem – wspólne spędzanie czasu, połączone z uważnym wczuwaniem się w to, co przeżywa druga osoba i z nie mniej uważanym wsłuchiwaniem się w to, co chce nam przekazać. Czwartym – jest zaspokojenie potrzeb kochanej osoby przez konkretne działania na jej rzec czy przez śpieszenie jej z pomocą wtedy, gdy jest zmęczona albo z czymś sobie nie radzi. Ostatnim piątym jest – bliskość fizyczna, kontakt intymny, współżycie małżonków, wiązanie swojej miłości na dobre i złe.

GOŚĆ NIEDZIELNY poleca: ,, W dni święte zamknięte” – są opinie, że sklepy muszą pracować w niedzielę, żeby się utrzymać. To nie prawda. Istnieją miejsca, które szanując prawa pracowników do wolnych niedziel, utrzymują się na rynku wiele lat. Naszym klientom podoba się, że szanujemy niedzielę – mówią właściciele sklepów. Rozumiemy naszych pracowników ich zadowolenie, bo przecież też mają rodziny, która jest najważniejsza. Ponadto: ,, Lekarstwo dla kościoła” – Fatima przypomina o tym, że w świecie trwa duchowa walka. Naszą bronią w niej jest pokuta.O znaczeniu objawień fatimskich dla kościoła- mówi Wincenty Łaszewski. Było mnóstwo innych objawień, ale Fatima rok 1917, i to przesłanie modlitwy na różańcu, okazuje się najważniejszym. Treść orędzia fatimskiego trzeba interpretować w kluczu orędzia o Bożym miłosierdziu. I odwrotnie. Te dwa objawienia wyjaśniają się nawzajem ” Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci…”. W tygodniku przeczytamy o rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy – podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej, przede wszystkim aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa. Jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można je zabijać przed narodzeniem.

ŹRÓDŁO – 100 – lecie Rycerstwa Niepokalanej – w tym roku właśnie mija tyle lat od założenia MI. Powstanie Rycerstwa Niepokalanej wynikało z potrzeby czasu. Czas był szczególny. Z jednej strony I wojna światowa, z drugiej – objawienia Matki Bożej w Fatimie i Jej tajemnice. W takich okolicznościach, 16 października 1917 roku, o. Maksymilian Kolbe, wraz z sześcioma innymi franciszkanami, inicjuje ruch maryjny -MI; ruch otwarty na wszystkich, na świeckich i na osoby duchowe: na dzieci, młodzież, osoby dorosłe i sędziwe. Warto zauważyć, że Rycerstwo powstało trzy dni po objawieniach Matki Bożej w Fatimie i były niejako odpowiedzią ziemi na Orędzie z nieba.

CUDA I ŁASKI BOŻE

SERDECZNIE POLECAMY DO CZYTANIA PRASĘ KATOLICKĄ DUSZPASTERZE PARAFII : KS.MARIUSZ KILAR I KS.WINCENTY SKROBACZ