Przegląd prasy katolickiej


NIEDZIELA –  temat numeru: ,, Śmierć za ratowanie Żydów” – 24 marca będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica zamordowania w 1944 r. przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej za to, że dała schronienie Żydom. Niemcy ” nie darowali życia nawet dzieciom, z których najstarsze miało osiem lat, a najmłodsze półtora roku, siódme dziecko nie zdążyło jeszcze przyjść na świat, zaczęło się rodzić w trakcie egzekucji”. Ten dzień upamiętnia Polaków, którzy sprzeciwili się polityce Hitlera wobec ludności żydowskiej i wielu z nich zostało zlikwidowanych wraz z Żydami, których ukrywali – tak jak cała rodzina Ulmów. Ponadto: ,,Bóg nas stworzył wolnymi” – Wojciech Cejrowski podróżnik, komik, przedsiębiorca zamieszkały w Arizonie opowiada ”Niedzieli”- w Europie jesteśmy obiektami zarządzanymi przez władzę, w USA to my zarządzamy naszą władzą i jesteśmy wolnymi obywatelami. Oczywiście kącik kulinarny poleca – pieczoną główkę kapusty. Smacznego.

GOŚĆ NIEDZIELNY – temat numeru: ,, Franciszek misja proroka” . W tygodniku dalszy ciąg wielkopostnego cyklu o św. o. Pio – o mistyku, odprawiającym Eucharystię w taki sposób, że niewierzący uciekał z obawy przed nawróceniem. Ojciec PIO przy ołtarzu umierał razem z Jezusem. A gdzie jestem ja, gdy staję przy ołtarzu? Ponadto: ,,Boks o dom” – dlaczego siostry kapucynki, opiekunki Domu Dziecka w Siennicy, musiały wyjść na ring. Dom powstał 22 lata temu, przez te wszystkie lata siostry kapucynki Najświętszego Serca Pana Jezusa wychowały setkę dzieci. Głównie dziewcząt, ale również małych chłopców by nie rozdzielać rodzeństwa. Siostry nakręciły klip,  by cała Polska dowiedziała się o takim domu, że jest potrzebny i jednocześnie są potrzebne fundusze na remont. Dlatego siostry wyszły na ring, w rękawicach bokserskich, bo albo jak mówią wprost podejmiemy się wielkiej rozbudowy, albo dom przestanie istnieć. Polecamy do przeczytania w całości. 

ŹRÓDŁO temat numeru: ,,Idźcie do Józefa” – 19 marca uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona Kościoła powszechnego. Św. Józefowi należy się po Matce Bożej nasza szczególna cześć. Po Najświętszej Maryi Pannie został wyniesiony do najwyższej godności, stając się Opiekunem i przybranym ojcem Syna Bożego. Jak podkreślił Jan Paweł II w adhortacji Redemptoris custos, Bóg ”powierzył mu straż nad swymi najcenniejszymi skarbami”. Papież Franciszek specjalnym listem ogłosił Rok św. Józefa ( od I Niedzieli Adwentu 2017 r. do 6 stycznia 2019 r.) dla Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Kraków czci go jako swego patrona, a szczególnym pietyzmem jest on otoczony przez cały marzec w kościele Sióstr Bernardynek przy ul. Poselskiej.

CUDA I ŁASKI BOŻE  – święty lekarz z Neapolu – św. Giuseppe Moscati. Święty żył w roku 1880 w Benevento, jako siódme z dziewięciorga dzieci. Był bardzo zdolnym medykiem, wspaniałym naukowcem. Miał szansę na spektakularną karierę naukową, ale większość swych sił i czasu wolał poświęcać chorym, najbardziej potrzebującym. ,,Nie wiedza, lecz miłość przemieniła świat” – twierdził nie bez racji. To jedna ze scen opowiadającego o życiu lekarza ubogich – włoskiego filmu ,,Dr Moscati” . A jednocześnie wiele mówiące przesłanie, że w opiece i leczeniu chorych liczy się nie tylko wiedza medyczna, ale także zwykłe ludzkie uczucia. A uśmiech potrafi przynieść ulgę w najgorszych nawet cierpieniach i wlać odrobinę otuchy w serca najciężej chorych. Miesięcznik opisuje świadectwa uzdrowienia, za przyczyną lekarza z Neapolu co uznajemy za cuda i łaski Boże. Takich lekarzy potrzeba nam również w dzisiejszych czasach.

SERDECZNIE POLECAMY DO CZYTANIA PRASĘ KATOLICKĄ DUSZPASTERZE PARAFII : KS.MARIUSZ KILAR I KS.WINCENTY SKROBACZInformacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk