Przegląd prasy katolickiej


NIEDZIELA  13 maja br. kilkanaście tysięcy wiernych przeszło w procesji ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, z katedry na Wawelu na Skałkę. Idącym towarzyszyło bicie dzwonu Zygmunta. W procesji niesiono relikwie św. Stanisława, św. Wojciecha, św. Jana Pawła II oraz wielu świętych i błogosławionych związanych z ziemią krakowską. Po raz pierwszy pielęgniarki niosły relikwie niedawno beatyfikowanej bł. Hanny Chrzanowskiej. W tych uroczystościach uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Ponadto: Polska Fundacja Narodowa zakończyła współpracę z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza przy projekcie ”Polska 100”. Chodzi o dwuletni rejs dookoła świata promujący nasz kraj. Nagłe zakończenie współpracy było związane z problemami finansowymi Fundacji Navigare. Kłopoty ma kolejny były członek rządu PO-PSL. Na zlecenie prokuratury zatrzymano byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Michał K. jest podejrzewany o udział w praniu brudnych pieniędzy.   

GOŚĆ NIEDZIELNY – ,,Gdy się nie układa…” O. Stanisław Papczyński – bliski wszystkim, którzy doświadczają trudności. On rozumie, bo sam doświadczył życiowych porażek jak mało kto. I wygrał. Do wieczernika, w którym 300 lat temu posługiwał o. Stanisław, pielgrzymuje coraz więcej osób. Mały skromny wieczernik w Górze Kalwarii –  20 maja zostaje podniesiony do godności sanktuarium. Bo tętni religijnym życiem, przyciąga do modlitwy i nawrócenia wszystkich, którzy poznają skromnego marianina z Pomorza. Kustosz  sanktuarium opowiada, że wierni przyjeżdżają nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane łaski. Również chętnie chcą opowiadać o swoim szczęściu, o cudzie wskrzeszenia martwej dziewczynki czy zatrzymania straszliwej burzy. Przełom  XX i XXI wieku to okres, gdy rozpoczęły się głośne cuda za przyczyną o. Papczyńskiego. Ożywienie martwego dziecka w łonie matki, które posłużyło do beatyfikacji, a potem uratowanie kobiety w stanie agonalnym – cud uznany w procesie kanonizacyjnym. Tu wszystko nabiera nowego, pełniejszego sensu. Beznadziejne sytuacje się prostują, rozpaczliwe położenie zyskuje perspektywę nadziei, a pozorny upadek staje się zwycięstwem. Bo takie było właśnie życie o. Stanisława – po prostu trudne, ciężkie. Ponadto: ,,Gdzie Duch? Gdzie zaduch? ”– Kim jest Duch Święty i jak odkryć Jego działanie? Najpiękniejszą ”twarzą” Ducha Świętego, żywym dowodem na Jego działanie są święci. W nich lśni piękno samego Boga. ,,Poczta czy sklep? ” – Jak Polacy oceniają tę zmianę? W związku ze złamaniem zakazu handlu w niedzielę do połowy kwietnia nałożono 108 mandatów karnych na łączną kwotę 116 tys.zł. 

ŹRÓDŁO Niestrudzony obrońca życia człowieka – inżynier Antoni Zięba. Był człowiekiem głębokiej wiary, obrońcą życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wrażliwym na los i potrzeby ubogich rodzin, współzałożycielem Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych  Dzieci i World  Prayer  for Life, prezesem polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, wydawcą i redaktorem wielu czasopism katolickich (,, Źródło”, ,,Droga”, ,,Ola i Jaś”, ,,Dominik”, ,,Cuda i Łaski Boże”, ,,Nasza Arka”, ,, Wychowawca”). Doktor Paweł Wosicki – śmierć inżyniera Zięby, w dniu 3 maja w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski –  to nie tylko ogromna strata dla ruchu obrony życia w Polsce, ale to także strata przyjaciela i mistrza. W czasie ciężkiej choroby mówił, że otrzymał łaskę, że wciąż ma siły i może być aktywny. Stworzony był do działania, nawet lekarze byli zaskoczeni tak dobrym funkcjonowaniem przy jego poważnym schorzeniu. Jestem przekonany, ze dorobek inżyniera będzie z upływem czasu coraz bardziej doceniany, a jego osoba stanie się wzorem dla kolejnych pokoleń obrońców życia.

CUDA I ŁASKI BOŻE  – Sanktuarium w Warszawie na Siekierkach – Matka Boża Nauczycielka Młodzieży. Objawienia Matki Bożej i Pana Jezusa dały ludziom siłę do przetrwania ciężkich dni okupacji, a także lat następnych. Umacniały ludność Warszawy i okolicznych miejscowości na zbliżający się okres Powstania Warszawskiego – pisała wizjonerka Władysława Papis. Maryja umacniała swoich wiernych w tych najcięższych do przetrwania czasach, umacniała w czasach komunistycznego terroru i umacnia nas do tej pory,królując dziś w swym – przepowiedzianym przez siebie sanktuarium. Maryja bierze pod swój płaszcz młodzież, bo przecież to od niej zależy przyszłość naszego narodu. Kieruje za pośrednictwem swoich wiernych sług pijarów – ich wychowaniem i nauczaniem. Pomaga leczyć ludzkie rany i wskazuje wszystkim wiernym drogę do swego Syna. A – jak stwierdził kiedyś Prymas Tysiąclecia Sł. Boży ks. kard. Stefan Wyszyński – ,, Tam, gdzie panuje wielka ufność ku Maryi i wiara w Jej zwycięstwo, tam Bóg dokonuje przez Nią przedziwnych cudów swojej potęgi”. Sanktuarium w Warszawie na Siekierkach jest jednym z takich właśnie miejsc.

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO CZYTANIA GAZET KATOLICKICH DUSZPASTERZE PARAFII : KS.MARIUSZ KILAR I KS.WINCENTY SKROBACZInformacje

Kancelaria parafialna czynna jest po każdej wieczornej Mszy świętej w dni powszednie w razie pogrzebu lub konieczności wyjazdu do chorego z sakramentami można kontaktować się o każdej porze.

Kontakt

Telefon: +48 17 242 91 28 Email: parafia.piskorowice@op.pl , lub: d-pedro@wp.pl. Adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Karola Boromeusza w Piskorowicach, Piskorowice 123, 37-300 Leżajsk